С АЩ са избрали дизайн за футуристичната система за противоракетна отбрана „Златен купол“, казва президентът на САЩ Доналд Тръмп, добавяйки, че тя ще заработи до края на мандата му, съобщава Би Би Си (BBC).
Само дни след завръщането си в Белия дом през януари, Тръмп разкри намеренията си за системата, насочена към противодействие на въздушни заплахи от „следващо поколение“ за САЩ, включително балистични и крилати ракети.

Първоначална сума от 25 млрд. долара е заделена в нов бюджетен законопроект, въпреки че правителството е изчислило, че в крайна сметка ще струва много повече
от това в продължение на десетилетия. Длъжностни лица предупреждават, че съществуващите системи не са в крак с все по-сложните оръжия, притежавани от потенциални противници.
Президентът Тръмп също така обяви, че генерал от Космическите сили Майкъл Гетлайн ще ръководи проекта. Генерал Гетлайн в момента е заместник-началник на космическите операции в Космическите сили.
President Trump announced the Golden Dome missile defense shield to protect the homeland from advanced missile threats.
— The White House (@WhiteHouse) May 21, 2025
Included in the One, Big, Beautiful Bill, this project aims to ensure American security. Congress must pass the bill and send it to the President’s desk. pic.twitter.com/U0gwZ9DNnV
Седем дни след началото на втората си администрация, Тръмп нареди на Министерството на отбраната да представи планове за система, която ще възпира и защитава от въздушни атаки, които Белият дом определи като „най-катастрофалната заплаха“ пред САЩ.

В реч в Овалния кабинет във вторник,
Тръмп заяви, че системата ще се състои от технологии от „следващо поколение“ по суша, море и космос, включително космически сензори и прехващачи.
Той добави, че Канада е поискала да бъде част от системата. По време на посещение във Вашингтон по-рано тази година, тогавашният канадски министър на отбраната Бил Блеър призна, че Канада е заинтересована от участие в проекта за купола, твърдейки, че това „има смисъл“ и е в „национален интерес“ на страната. Той добави, че „Канада трябва да знае какво се случва в региона“ и да е наясно с входящите заплахи, включително в Арктика.
Тръмп добави, че системата ще бъде „способна дори да прехваща ракети, изстреляни от другата страна на света или изстреляни от космоса“. Системата е частично вдъхновена от израелския „Железен купол“, който страната използва за прихващане на ракети и снаряди от 2011 г. насам.
„Златният купол“ обаче ще бъде многократно по-голям и ще бъде проектиран за борба с по-широк спектър от заплахи, включително хиперзвукови оръжия, способни да се движат по-бързо от скоростта на звука, и фракционни орбитални бомбардировъчни системи – наричани още FOB – които биха могли да доставят бойни глави от космоса. „Всички те ще бъдат свалени от въздуха“, каза Тръмп.

„Процентът на успех е много близо до 100%“.
Американски представители преди това заявиха, че „Златният купол“ ще има за цел да позволи на САЩ да спират ракети на различни етапи от тяхното разполагане, включително преди изстрелването им и докато са все още във въздуха. Многото аспекти на системата ще попаднат под едно централизирано командване, съобщиха представители на отбраната на САЩ.
Във вторник Тръмп заяви, че програмата ще изисква първоначална инвестиция от 25 млрд. долара, с обща цена от 175 млрд. долара с течение на времето. Първоначалните 25 млрд. долара са определени в рамките на неговия законопроект „Един голям красив законопроект“ за данъците, който все още не е приет.
Бюджетната служба на Конгреса обаче е изчислила, че правителството в крайна сметка може да похарчи повече, до 542 млрд. долара за 20 години, само за космическите части на системата.
Служители на Пентагона отдавна предупреждават, че съществуващите системи не са в крак с новите ракетни технологии, проектирани от Русия и Китай.
„Всъщност няма настояща система“, каза Тръмп в Овалния кабинет във вторник. „Имаме определени области на ракети и определена противоракетна отбрана, но няма система... никога не е имало нещо подобно.“
В информационен документ, публикуван наскоро от Агенцията за отбранително разузнаване, се отбелязва, че ракетните заплахи „ще се разширят по мащаб и сложност“, като Китай и Русия активно проектират системи, „за да се възползват от пропуските“ в американската отбрана.