Е вропейският съюз представи в сряда нова стратегия за Черно море, която ще позволи на региона по-ефективно да транспортира тежка военна техника на фона на нарастващата руска заплаха в Източна Европа, предаде Politico.
„Сигурността в Черно море е от съществено значение и за европейската сигурност“, заяви върховният представител на ЕС по външните работи Кая Калас на пресконференция, добавяйки, че тя в момента е подкопана от тоталната война на Кремъл в Украйна и хибридните атаки срещу морската инфраструктура.
Според еврокомисарката Марта Кос стратегията е и отговор на „геополитическите предизвикателства“ в свят, в който „зависимостите се превръщат в оръжие“. Черно море е мост към Южен Кавказ и Централна Азия и представлява жизненоважна артерия за търговията с енергийни ресурси и храни, подчерта тя.
Регионът на Черно море беше дестабилизиран от руската инвазия в Украйна, като широкомащабното използване на мини и военни действия възпрепятстваха движението на стоки. Освен това източноевропейските държави се опасяват от нови прояви на агресия от страна на Москва извън Украйна и настояват за засилване на отбранителните си способности.
Румъния и България са страните от ЕС с излаз на Черно море, като Съюзът ще инвестира в модернизация на регионалната инфраструктура – включително пристанища, железопътни линии и летища – за да може тя да поема тежко военно оборудване. Това ще помогне да се гарантира, че „войските ще бъдат там, където и когато са нужни“, заяви Калас.
EU 🇪🇺 launches major Black Sea plan with eye on defense as Putin hovers. Romania 🇷🇴 and Bulgaria are the EU countries on the Black Sea coast and the bloc will invest in upgrading regional infrastructure, such as ports, railways and airports. https://t.co/NGPvChCm4a
— Laurentiu B . 🇪🇺 (@laurbjn) May 28, 2025
По-рано европейският комисар по транспорта Апостолос Цицикостас изчисли, че модернизацията на транспортната инфраструктура за военни цели в целия ЕС ще струва около 75 милиарда евро.
Европейският съюз планира също да създаде Морски център за сигурност в Черно море, който ще функционира като ранна система за предупреждение на Европа в региона. Калас заяви, че този център ще повиши ситуационната осведоменост и ще помогне на ЕС да защитава критичната си инфраструктура. Местоположението на центъра, неговият оперативен модел и разходите за него тепърва ще бъдат уточнени, допълни тя.
Други предвидени мерки в сферата на сигурността са засилен мониторинг върху чуждестранната собственост върху пристанища и други ключови обекти, каза Калас.
Що се отнася до търговията, ЕС ще развие нови енергийни коридори, транспортни връзки и цифрова инфраструктура с регионалните си партньори, съобщи Кос. Съюзът също така ще инвестира в готовността на крайбрежните общности и морската икономика да се справят с екологични щети, причинени от войната, и да отговорят на рисковете, свързани с климатичните промени.
„По целия свят страните вече търсят сътрудничество с надеждни и предвидими партньори, какъвто е ЕС“, заяви Кос. „Такива партньорства ще ни направят колективно по-сигурни и ще създадат бизнес възможности за всички.“
Европейската комисия подчерта, че Украйна, Молдова, Грузия, Турция, Армения и Азербайджан са партньорите, с които иска да изгради по-тесни връзки чрез новата стратегия.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Истината зад "разкъсаното и окървавено рамо" на стюардесата на Макрон
Как отговори Кремъл на предложението на Зеленски за среща с Путин и Тръмп?