За потенциален риск България да изгуби 385 млн. евро до края на годината, ако не ги усвои, предупреди говорителят на еврокомисията по въпросите на земеделието и селските райони Роджър Уайт.
В основата на плана на Министерството е вече осъщественото прехвърляне на 600 млн. лв. към най-атрактивните мерки по програмата.
Намалени са сроковете за обработка на заявките за плащане – от 5 на 2 месеца, заявленията за кандидатстване се разглеждат не за пет, а за два месеца, за подаване на искане за аванс бенефициентите имат шест месеца, а не три както досега, казват от Земеделското министерство.
До началото на септември договорените средства по програмата са 3,7 млрд. лв. (57%), изплатените са 2,1 млрд. лв. (33%), съобщават още от ведомството.
По програмата има изискване минимум 24% от средствата да бъдат усвоени по така наречената втора ос - за мерки за подобряване на околната среда и природата.
От Министерството обясняват, че като цяло това е проблем за България заради липсата на достатъчно бенефициенти.
Този факт, както и късното стартиране на програмата и забавянето в разглеждането на проекти през 2008 г. и 2009 г., са причина за риска от загуба на средства, съобщават от Министерството.
От там обаче са уверени, че бюджетът по програмата за 2010 г. ще бъде разплатен до края на декември тази година.
Същевременно от Държавен фонд "Земеделие" съобщиха, че Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 (ПРСР) са договорени 1,5 млрд. евро субсидии по договорите с източник Европейския фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), или 58,14%.
Разплатените средства са в размер на 1,06 млрд. евро.
Като се отчете предоставеният аванс, към настоящия момент в оборот са договори със субсидия над 637 млн. евро, а заедно със съфинансирането - към 800 млн. евро, обясняват от фонда.
До края на годината предстои контрактуване на приемите, свързани със седмото изменение на ПРСР в размер на 300 млн. евро, с което договореният ресурс ще доближи 1 млрд. евро.
Оставащите за разплащане средства до края на годината, според прилагането на така нареченото правило N+2, са в размер на 352 млн. евро.
Разликата се дължи на факта, че цитираната от ЕК сума от 385 млн. евро не отчита плащанията, извършени от фонда "Земеделие" след 1 юли тази година, обясняват още от там.
Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!