Възложено е на министрите на икономиката и на финансите да проверят банките, които управляват държавните пари, дали са спазени всички условия.
Това оповести днес премиерът Бойко Борисов след въпрос от журналисти за критериите, по които са избирани тези банки.
Бойко Борисов добави, че случаят с банките е заварено положение.
Той ще настоява там, където не са спазени условията, да се спазят и повече да не се повдига тази тема.
Друг от въпросите, зададени от журналисти, бе за вариантите да се емитират облигации или да се харчи от фискалния резерв. Според Борисов първият вариант с облигациите е по-лош.
Вчера финансовият министър Симеон Дянков съобщи, че ще предложи справка за банковите депозити на държавните фирми да се оповестява на всеки три месеца и да се създаде агенция за държавната собственост, която да упражнява по-строг контрол.
Директорските бордове на държавните дружества са взели решения в кои банки да държат парите на фирмите, които управляват, коментира снощи министърът на икономиката Трайчо Трайков.
Тези банки са избирани според определени критерии, дадени от министерствата.
Без да се разгледат условията, с които дадени банки са спечелили правото да държат парите на държавни фирми, не може да се каже дали тези финанси трябва да бъдат прехвърлени в друг трезор, посочи министърът.
От гледна точка на информацията, подадена от дружествата, те ползват определени банки, дали най-добри условия.
Запитан защо в банка, която държи 6% от депозитите на гражданите, се намират близо половината от парите на държавните компании, министър Трайков каза, че трябва да бъде направен анализ от банковия надзор в Министерството на финансите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!