П арламентът прие на първо четене проектобюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) със 135 гласа "за", 31 "против" и осем "въздържал се" от общо 174 гласували.
Текстът предвижда приход в размер малко над 3 млрд. лв., като само от осигурителните вноски се предвижда да постъпят 2 992 млн. лв.
Председателят на комисията по бюджет и финанси Петър Димитров каза при обсъждането на законопроекта, че в областта на приходите на закона за Бюджета на ДОО за 2005 и проекта на 2006 г. е заложено:
намаляване на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" с шест пункта;
договаряне на по-високи осигурителни прагове по икономически дейности и основни квалификационни групи професии в резултат на повишаване на минималната работна заплата от 150 на 160 лв.;
нарастване на средната работна заплата с 6,29% за 2006 г.
В проектобюджета средният осигурителен доход е 363,70 лв. , т.е. заложено е увеличение от 8,17% спрямо очакваното равнище за 2005г. - 336,22 лв., отбеляза Димитров.
В документа се
предвижда и увеличение на броя на осигурените лица през 2006 г. с над 114 хил. души
спрямо Закона за бюджет на ДОО за тази година.
Това ще стане по думите му в резултат на продължаване на политиката на контрол върху неформалната заетост чрез регистрация на трудовите договори.
Предвидено е подобрено събиране на просрочените задължения и повишаване на осигурителната вноска за втория стълб - универсалните пенсионни фондове от 3 на 4%, каза още Димитров.
Ще има и увеличаване на максималния осигурителен доход - от 1300 на 1400 лв.
По отношение на разходите Петър Димитров каза, че проектът предвижда да се извършат разходи на обща сума 4 953 млн. лв., като в тях са включени разходи за пенсии, социални помощи и обезщетения, както и разходи за издръжка на службите за социално осигуряване, отбранително-мобилизационна подготовка и средства за резерва на реформата в социалното осигуряване.
При пенсиите увеличението от 1 януари ще е с 5%
за социалната пенсия за старост и на всички свързани с нея минимални пенсии.
Проектобюджетът на държавното обществено осигуряване предвижда още увеличаване на размера на обезщетението за отглеждането на малко дете от 130 на 160 лв. месечно, запазване на минималния размер на обезщетението при безработица - 80 лв. и увеличаване на максималния размер от 140 на 160 лв.
Димитров каза, че със законопроекта се предлагат и изменения в Кодекса за социално осигуряване.
Основните цели на бюджета на ДОО за догодина са осигуряване на необходимите финансови ресурси за нарастване и своевременно изплащане на пенсиите по ДОО, очаквано изпълнение на приходите заради намаляването на вноските, което да бъде компенсирано с допълнителна субсидия от бюджета, прилагане на ефикасен и ефективен контрол върху разходите и свеждане до минимум на случаите на неправомерно получаване на пенсии и обезщетение, каза председателят на Комисията по труда и социалната политика Хасан Адемов в хода на обсъждането.
Цели се още и успешно изпълнение и обезпечаване на новите функции на НОИ на базата на измененията на Кодекса за социално осигуряване, отбеляза той.
През 2006 г. се предвижда извършването на техническа и кадрова подготовка за изплащането на обезщетенията за временна нетрудоспособност и майчинство от началото на 2007 г. от НОИ, като е подчертана неговата готовност.
За целта в края на 2006 г. ще е предвидено увеличение на персонала с 400 души.
Увеличава се вноската за задължително допълнително пенсионно осигуряване от 3 на 4%.
За издръжка на НОИ и за дейността по социалното осигуряване са предвидени 65,8 млн. лв. или 1,3 на сто от всички разходи, каза Адемов.
Управителят на Националния осигурителен институт Йордан Христосков отбеляза, че проектобюджетът е разработен съгласно бюджетната прогноза на МС за периода 2006-2008 г. и актуализираната стратегия за управление на държавния дълг.
Той е съгласуван с проекта за държавен бюджет за 2006 г. и са използвани същите макроикономически параметри.
През тази годена се очаква преизпълнение на осигурителните вноски от работодателите - с 3,3%, от работници и служители с 1,9% и от самоосигуряващи с 4,5% спрямо закона за бюджета, каза Христосков.
От събрани суми по главници на ревизионни актове за начет има преизпълнение с 8,8%, но за съжаление Агенцията за държавни вземания изпълнява половината от очакваните приходи.
Разходите са много близки до планираните. Според Христосков в края на годината ще има неизползван резерв от субсидии от 64,3 млн. лв. - това са спестени средства, които правителството може да използва за друга социална политика.
За последните три години размерът на просрочените задължения на ДОО са стабилизирани - увеличение има само при лихвите.