0

С емейства се разхождат и се наслаждават на фунийки сладолед, докато край тях профучават куриери с велосипеди. Пенсионерите си почиват на пейки близо до чудни цветни лехи, хипстъри със слушалки разхождат кучета, а деца гонят гълъби край фонтан, пълен с бронзови рибки. Тази сцена от Площада на победата в Тимишоара, Румъния, е типично европейска - спокойна среща между стария и новия свят.

Докато разглеждате внушителните дворци в стил Арт Нуво, ограждащи Гранд Плаза - по-големи от три игрища за американски футбол, заети от Националната опера и Митрополитската православна катедрала – вероятно ще се зачудите как този забележителен град, за който вероятно никога преди не сте чували, е останал скрит за пътуващите.

Румънците и любителите на историята познават Тимишоара заради ролята му в кървавата румънска революция от декември 1989 г., когато местни протести предизвикали национална вълна, която свалила диктатора Николае Чаушеску.

Други неща, които му носят слава са това, че е първият град в Европа - вторият в света след Ню Йорк - с електрическо улично осветление (1884 г.) и е наричан Малката Виена заради изобилието от сецесионна и барокова архитектура - незаличим белег на управлението на Хабсбургите. Строителството започнало през 1716 г. след 164 години под властта на Османската империя. Освободен от турците, Тимишоара процъфтявал през следващите два века под унгарски и австрийски контрол. Псевдонимът Малката Виена е преувеличен, въпреки че архитектурата, трамваите и зелените площи наистина напомнят за австрийската столица. Тимишоара до голяма степен е останал непознат за туристите, въпреки че е само на няколко часа от границата с Унгария и столицата ѝ Будапеща.

Привлекателността на Тимишоара сякаш има двойствен характер – от една страна архитектурата, която човек веднага забелязва и неговата автентичност, която постепенно гасне. Това не е туристически капан с изобилие от магазини с дрънкулки, а истински, пригоден за живеене и мултикултурен град, който се движи с премерено темпо и предлага достатъчно разнообразие, за да могат посетителите да запълнят два или три дни.

Историческото ядро на Тимишоара, където са съсредоточени най-популярните забележителности, е компактно, проходимо и се разполага върху три пешеходни площада - "Победа", "Свобода" и "Съединение". По пътя изобилства смесица от смела архитектура.

На "Площада на победата" доминира високата православна катедрала със своя удивителен неомолдовски стил с византийски нюанс, който е по-често срещан в другия край на страната. Катедралата, построена през 30-те години на миналия век и една от най-високите православни църкви в света, се отличава с множество кули, масивен позлатен олтар, извисяващи се фрески и пещерни портици. Безплатен, често пренебрегван музей в сутерена, подготвен от общителна монахиня, съхранява древни икони, ръкописи и религиозни артефакти.

Други места на площада, на които си струва да се възхищавате са дворците от началото на XX-ти век, които все още се свързват с имената на първоначалните си собственици - най-богатите семейства в града. От едната страна на площада два жилищни блока от комунистическата епоха нарушават приемствеността на дизайна, но основно сградите са превъзходни примери за Арт Нуво, по-специално, виенски сецесион с цветни, дори закачливи унгарски и еклектични елементи - наследство от строителния бум, когато градът бил под австро-унгарско управление. Реставрационните дейности продължават, а няколко от наскоро завършените фасади, върнати към първоначалното им величие, си съперничат с всички в Европа.

В края на площада се намира операта, с 686 места, която предлага интимна и зашеметяваща атмосфера отвътре, но е отворена само за представления и туристически групи с предварително разрешение и записване.

От Площада на победата мнозина тръгват по късата улица Алба Юлия, засенчена от чадъри, на път за Площада на свободата и неговата статуя на Св. Йоан Непомук и Дева Мария, изработена във Виена през 1756 г. Бивша унгарска банка в единия ъгъл на площада все още не е реставрирана, но нейната елегантна кула и еркерите излъчват духа на Арт Нуво. Бившето кметство с цвят на нар от XVIII-ти век, в еклектичен стил, съчетан с класически елементи, сега се помещава университетско музикално училище – звуците от цигулка и тромпет често се излизат от прозорците му, добавяйки към чара на сградата.

До музея на изкуствата се намира причудливата къща Брюк от 1911 г., завладяващ пример за Арт Нуво и Сецесион със своята розово-ментова цветова схема, наподобяваща къщичка от натруфен хляб. От другата страна на площада е римокатолическата катедрала „Свети Георги“, блестяща след неотдавнашното й четиригодишно преобразяване, струващо близо 6 милиона долара. Вътре в бароковия шедьовър веднага се пренасяте в Италия, въпреки че литургиите се отслужват на румънски, унгарски и немски.

Площадът на съединението е капсулирал културната и религиозната толерантност на Тимишоара. Срещу католическата катедрала се намира богато украсената и цветна сръбска православна епископия и църква. Немскоезично училище (от което са излезли двама Нобелови лауреати) и книжарница са разположени наблизо, а на няколко пресечки е синагогата "Цетат", завършена през 1865 г.

Някогашната процъфтяваща еврейска общност надхвърляла 13 процента от населението в междувоенния период, но намаляла значително поради масовата емиграция по време на комунистическия режим. Въпреки това еврейското наследство в Тимишоара е огромно и видимо в много от най-хубавите сгради, включително къщата Брюк и забележителния дворец Макс Щайнер, в ъгъла на площада.

Районът на Площада на съединението е пълен с места за хранене, повечето с места на открито - любимото място за местните жители. От традиционната румънска храна опитайте Miorita, от супите, яхниите и от месата на скара, пробвайте и полента (у нас позната като качамак-бел.ред.). Vinto е луксозен ресторант, фокусиран върху виното, където можете да опитате чудесните румънски сортове. Zai Miniature разполага с широка селекция от джин, а Garage Cafe предлага някои от най-добрите закуски и сладкиши в града, включително вегански. Naru е уютен ресторант, подходящ за вегетарианци, който има сенчеста тераса и се намира срещу Doppio, едно от няколкото специални кафета на града.

Освен да разглеждате главните площади, друг начин да преживеете Тимишоара като местен жител е просто да се поразходите покрай плавателния канал Бега, който минава през града, покрай зелени паркове и велосипедни алеи, една от които води 25 мили до границата със Сърбия.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Тя се приготви за Страстната седмица, но за съжаление мъжът и така и не замина в командировка...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Олена Зеленска: Жертвите на изнасилвания, извършени от руски военни, ще получат обезщетения

Олена Зеленска: Жертвите на изнасилвания, извършени от руски военни, ще получат обезщетения

Свят Преди 23 минути

Първата дама подчертава, че жертвите на насилие не могат да чакат, докато конфликтът бъде разрешен

Кремъл обяви, че ще продължи да развива взаимоотношения с Пекин

Кремъл обяви, че ще продължи да развива взаимоотношения с Пекин

Свят Преди 54 минути

Блинкен беше на посещение в Китай от сряда до петък

Мощно торнадо връхлетя централните части на САЩ (СНИМКИ/ВИДЕО)

Мощно торнадо връхлетя централните части на САЩ (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 1 час

Стихията е причинила значителни щети, има и ранени

Силно земетресение край Япония

Силно земетресение край Япония

Свят Преди 2 часа

Няма издадено предупреждение за опасност от цунами

Иран: Екипажът на задържания кораб, свързан с Израел, ще бъде освободен

Иран: Екипажът на задържания кораб, свързан с Израел, ще бъде освободен

Свят Преди 2 часа

Иранският Корпус на гвардейците на Ислямската революция превзе контейнеровоза „Ем Ес Си Ариес“ с 25 души екипаж в Ормузкия проток на 13 април

Ваня Григорова: Нинова се опита да счупи БСП на предишните избори

Ваня Григорова: Нинова се опита да счупи БСП на предишните избори

България Преди 3 часа

Работеше срещу мен и собствените си кандидати за общински съветници, каза тя

Енергийният министър прави опит за предоговаряне на сделката с "Боташ" в Турция

Енергийният министър прави опит за предоговаряне на сделката с "Боташ" в Турция

България Преди 3 часа

Владимир Малинов ще разговаря с колегата си Алпарслан Байрактар

Инцидент с влак в Германия, има пострадали

Инцидент с влак в Германия, има пострадали

Свят Преди 3 часа

Композицията е спряла аварийно, след което в нея е избухнал пожар

<p>Fitch потвърди кредитния рейтинг на България, но отправи предупреждение за еврозоната</p>

Fitch потвърди кредитния рейтинг на България, но отправи предупреждение за еврозоната

Пари Преди 4 часа

Инфлацията в страната се е понижила значително, но остава над тази на трите най-добре представящи се държави членки на ЕС, посочва международната рейтингова агенция

Бум на кърлежи в Пловдив, двама души са в тежко състояние

Бум на кърлежи в Пловдив, двама души са в тежко състояние

България Преди 4 часа

Това са първите случаи за тази година след затоплянето на времето

Защо Eрдоган отложи посещението си в САЩ

Защо Eрдоган отложи посещението си в САЩ

Свят Преди 4 часа

Решението е взето поради промени в програмата на президента на Турция

Кой губи и кой печели от забраната на рекламата на хазарт?

Кой губи и кой печели от забраната на рекламата на хазарт?

България Преди 4 часа

С необичайна скорост за законодателна дейност, в последния си работен ден преди изборите, НС прие промени в Закона за хазарта на първо гласуване

Христо Гаджев: Отстраняването на Росен Желязков беше излишна проява на заяждане

Христо Гаджев: Отстраняването на Росен Желязков беше излишна проява на заяждане

България Преди 5 часа

То е зловредно, а мотивите са зашити с бели конци, заяви народният представител от ГЕРБ-СДС

Нови правила за шофьорите в Гърция

Нови правила за шофьорите в Гърция

Свят Преди 5 часа

Санкциите, които полицията в южната ни съседка налага, са доста сериозни

Хилари Клинтън идва в България

Хилари Клинтън идва в България

България Преди 5 часа

Визитата е по повод специална среща на Глобалната инициатива на Клинтън (Clinton Global Initiative – CGI) на 18 май 2024 г. в София