Съюзът на артистите в България раздаде годишните си награди "Икар" тази вечер в Народния театър "Иван Вазов" по случай Международния ден на театъра - 27 март. Празничният спектакъл беше озаглавен "Театър без граници".
Вижте снимки от церемонията в Народния театър.
"Лив Щайн" от Нино Харатишвили на Крис Шарков в Малък градски театър "Зад канала", копродукция с фондация "Аполония", спечели "Икар - 2016" за най-добър спектакъл.
За главната роля в представлението статуетката е за актрисата Анастасия Лютова
Леонид Йовчев бе отличен за главна мъжка роля за "Малдорор" по Лотреамон на Ани Васева и театралната група "Метеор", и за Гео Милев в "Гео" по Христо Карастоянов на Иван Добчев в Народния театър.
"Икар - 2016" за режисура е присъден на Явор Гърдев за две постановки в НДК - "Квартет" по Хайнер Мюлер и "Чайка" от Чехов в театър "Азарян".
Награда "Икар" за чест и достойнство е посмъртно за актьора Петър Попйорданов-Чочо, а
за изключителен творчески принос към българския театър - на актрисата Илка Зафирова
Самата тя сподели преди церемонията, че се чувства весело и тъжно. „В смисъл весело – много ми приятно, че така високо е оценен трудът ми, а тъжно ми е, че разбирам, че това е вече към края”, каза тя.
„Икар“ за педогически принос:получиха Надежда Сейкова и Николина Георгиева.
"Аз изпитвам голямо възхищение към министъра на културата Вежди Рашидов като скулптор", заяви Валентин Ганев ("Икар" за второстепенна мъжка роля). "Изкуството на скулптурата обаче е свързано с отнемане - на късове от каменния блок. Не прилагайте законите на скулптурата към театъра, г-н Рашидов!", призова актьорът.
Ето и останалите отличени:
Второстепенна женска роля: Касиел Ноа Ашер, Лилия Маравиля, Красимира Кузманова и Стефка Янорова за ролите си в „Театър, любов моя“, режисура Касиел Ноа Ашер, театър „199“.
Второстепенна мъжка роля: Валентин Ганев за образа на Никола Гешев в „Гео“, режисура Иван Добчев, Народен театър.
Дебют: Мила Люцканова и Боряна Братоева за образите на сестри Палавееви в „Сестри Палавееви“, постановка Елена Панайотова, драматичен театър Пловдив.
Съвременен танц и пърформанс: Иво Димчев за спектакъла си „Опервил“, театър „Азарян“, Национален дворец на културата и „Фейсбук театър“, Мозей.
Драматургичен текст: „Семеен албум“ на Малин Кръстев.
Авторска музика: Константин Цеков за „Последен квартет“ от Ярон Зилберман, Драматично-куклен театър – Враца и театрална работилница „Сфумато“.
Сценография: Марина Райчинова за „Евридика в подземния свят“ от Сара Рул, реж. Стайко Мурджев, драматичен театър Пловдив.
Майсторско техническо осъществяване: „На ръба“, авторски спектакъл на Александър Морфов, Народен театър.
Цирково изкуство: Иво Сивков и Мария Косоребрикова от цирк „Балкански“.
„Златен глас“: Николай Николов за сериала „Черния списък“.
Критически текст: Йоана Спасова-Дикова за книгата „Мелпомена зад Желязната завеса“.
Вариететно изкуство: Трупа „Росиели“.
Докато номинираните и наградените с ”Икар” влизаха тържествено в сградата на театъра, техни колеги с транспаранти „Оставка” протестираха срещу политиките на Министерството на културата и поискаха повече субсидии за култура.
„Празникът на театъра е нещо велико за всички, които се занимават с това изкуство. Просто бихме искали това нещо да бъде ценно и за всички останали в нашата държава, защото мисля, че изкуството е това, което ще спаси духа на нацията. Затова сме тук, защото искаме да променят отношението си към културата в България”, каза Параскева Джукелова, която също беше с бяла лента пред Народния театър. Според нея отношението най-вече на властимащите е като към „някакви хора, които са маргинали, които не се занимават с нещо, което е важно”. „А според мен освен здравеопазването и пътищата е много ценно да се грижим за духовното израстване на хората в нашата държавата”, каза тя.
Творците пред театъра се обединяват от идеите на „Пакт за култура“. В подписка до институции те настояват за приемане на въпросния пакт, който предвижда 1 процент от брутния вътрешен продукт да се влага в културна дейност, изпълнение на 10-процентното отчисление за култура по Закона за хазарта и преструктуриране на ресорното министерство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!