Ердоган изнесе речи пред привържениците си в Адана, Мерсин и Анкара, в които разкритикува протестиращите и настоя за прекратяване на демонстрациите.
"Тази власт служи на 76%. Тази власт служи на всички - турци, кюрди, лази", подчерта министър-председателят в Анкара.
"Не някакви маргинални групи, а народът ще ни търси сметка. А мястото, където народът търси сметка, са изборните урни.
Нас народът ни доведе, народът ще ни отведе.
Никой друг освен народът няма силата да ни свали в този момент", каза още Ердоган.
Проправителственият в. "Йени шафак" също акцентира върху думите на премиера, че местните избори след седем месеца ще покажат какво е отношението към кабинета му. Той призова симпатизантите си да дадат първия урок по демократичен път пред урните. "Пак пред урните ще дадете и най-хубавия урок на онези, които дезинформират, защото има такива, които не могат да преглътнат растежа и засилването на Турция", каза още Ердоган.
Проучване на общественото мнение на социологическа агенция "Гезиджи" обаче показва отлив на гласовете на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Анкетата е била проведена в 36 области на Турция, а на участниците е бил задаван въпросът: "Ако парламентарните избори бяха днес, за коя партия бихте гласували". Резултатите показват, че за пръв път от идването на власт през 2002 г. на проислямската ПСР има отлив от гласовете за тази формация. Подкрепата за ПСР е паднала до 38,5 на сто. Народнорепубликанска партия (НРП) се доближава до нея с подкрепа от 38,1%.
Ердоган обвини "лихварското лоби", което според него работи заедно с медиите, че причинява колебания на финансовите пазари. По думите му спекуланти казват, че фондовата борса в Истанбул се е сринала, а целта е сега, когато Турция изплати задълженията си към МВФ, да я принудят да вземе нов заем, пише "Миллиет".
Премиерът призова привържениците си в отговор на разрастващите се протести
да се готвят
за проправителствени митинги
следващия уикенд в Истанбул и Анкара, съобщи Ройтерс. "Готови ли сте за голям митинг в Анкара? На следващия ден ще имаме митинг в Истанбул", каза Ердоган пред множеството от негови поддръжници в Анкара.
В същото време на централния площад "Къзълай" в столицата полицията разпръсна с големи количества сълзотворен газ и с водни оръдия хиляди протестиращи срещу ислямско-консервативния режим, предаде АФП.
Нощните сблъсъци приключиха едва рано сутринта. Задържани бяха няколко десетки души. Най-малко двама души са ранени.
В Адана пък полицията е задържала 13 души, които чрез "Туитър" организирали протести и агитирали в социалната мрежа, предаде турската частна телевизия Си Ен Ен Тюрк.
Сред задържаните има две жени. Те бяха разпитани от полицията и предадени на правосъдието днес сутринта. Твърди се, че са планирали нападения по време на демонстрациите срещу обществени и партийни сгради, частни автомобили и полицията.
Миналата седмица над 30 души бяха задържани в Измир на основания, че чрез свои публикации в социалната мрежа са подбуждали към вражда и омраза. Впоследствие заподозрените бяха освободени.
Междувременно в Истанбул вчерашният митинг на площад "Таксим" беше
един от най-многолюдните в историята
на това място, като не само на площада, но и в парка "Гези", чиято планирана реконструкция даде повод за протестите, нямаше място, където да стъпи човек. "Навсякъде е "Таксим", навсякъде съпротива" и "Оставка на правителството" бяха някои от скандираните от демонстрантите лозунги, "Таксим" е като Армагедон", пише в. "Акшам".
Полицията беше подложена на остри критики заради употребата на прекомерна сила и жестокости при сблъсъците по време на демонстрациите, но по думите на ръководителя на полицейския синдикат "Емнийет-сен" Фарук Сезер, цитиран от "Хюриет дейли нюз", силите на полицията също са принудени да работят при сурови условия. Полицаи, мобилизирани от други градове, спят на пейки, върху щитовете си или върху кашони заради липсата на осигурено от държавните власти настаняване за тях, допълни синдикалният лидер.
"Насилието, което в крайна сметка виждате, е резултат от насилието, понасяно от полицаите.
Те не само са подложени на насилие от страна на протестиращите, но и на
непрекъснат 120-часов режим на работа, некачествени хляб и храна," каза
той.
Сезер обяви, че веднага щом отминат протестите в страна, синдикатът ще предаде на прокуратурата доказателства за тежките условия, при които са оставени да работят полицаите, и ще внесе жалба. "Казвам ви, поставянето на полицаите в тези условия е равносилно на държавна измяна," допълни той.
Шестима турски полицаи са извършили самоубийство от началото на протестите в Турция, съобщи Сезер.
Турският печат съобщи, че ръководството на управляващата ПСР е взело решение да се срещне с представители на протестиращите в парка "Гези" за подготовката на "пътна карта", регулираща ситуацията. Партията също ще създаде комисия от психолози и социолози, които ще изучат настроенията в обществото и ще подготвят доклад за премиера, посочва още ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!