Най-сетне песимистите в света имат причина да се чувстват щастливи.
Възрастните хора, изпитващи песимизъм и страх за бъдещето, са с повече шансове да живеят по-дълго, установиха германски психолози, цитирани от "Дейли Мейл".
Учени от университета на Ерланген-Нюрнберг проследиха 40 000 души 10 години.
Резултатите показват, че хората с ниски очаквания за "задоволително бъдеще" всъщност живеят по-здравословно.
"Резултатите от изследването ни показват, че прекалено оптимистичните хора, които виждат близкото си бъдеще в светли тонове, през следващите 10 години от живота си са изложени на по-голям риск от здравословни проблеми, недъзи и смърт", заяви Фрейдър Ланг – автор на изследването.
"Песимизмът за бъдещето изглежда насърчава хората да живеят по-внимателно, да следят за здравето и безопасността си", каза още специалистът.
Резултатите показват, че инвалидността е с 9,5 процента повече сред оптимистичните хора. С 10 процента по-голям е и рискът от смърт. Възрастните хора с мрачни очаквания за бъдещето в крайна сметка са по-точни в прогнозите си от надценяващите успеха си младежи.
"Неочаквано установихме, че доброто здраве и стабилните доходи се срещат по-често при очакващите по-голям спад - каза д-р Ланг. - Установихме също, че високите доходи са свързани с по-голям риск от инвалидност."
Учените изтъкват все пак, че резултатите от оптимистичните, точните или песимистичните прогнози зависят от възрастта и наличните средства.
"Резултатите ни дават допълнителна информация как очакванията ни могат да ни помогнат или попречат за действия, които биха подобрили шанса ни за дълъг живот в добра форма" - каза Ф. Ланг.
От интервюираните 43 процента от възрастната група подценили колко доволни ще са от живота си, 25 процента предвидили точно, а 32 процента надценили постиженията си.
Предишно изследване установи, че "нереалистичният оптимизъм" за бъдещето може да помогне да хората да се чувстват по-добре в неизбежно отрицателни ситуации, като тежки болести.
Други учени стигнаха до извода, че позитивната нагласа зависи много от
това къде живее човек, като в Лондон хората са по-кисели от провинциалистите.
Проучването е базирано на информация от периода 1993 – 2003 година. Добловолците в изследването, които били разделени по възраст в три групи, трябвало да отговарят на въпроси за живота си и колко щастливи смятат, че биха били в следващите 5 години.
Песимистите живеят по-дълго
Резултатите показват, че хората с ниски очаквания за "задоволително бъдеще" всъщност живеят по-здравословно
28 февруари 2013, 17:19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!