Р азработиха гъвкави слънчеви панели, предназначени за захранване на малки електрически устройства, съобщи сп. "Сианс е авнир".
Става въпрос за слънчеви панели, които са съставени от органични фотоволтаични клетки и могат да се произвеждат серийно.
По-малко ефикасни са в сравнение със силициевите и са предназначени за захранване на малки електрически устройства или сензори.
Разработени са в Центъра за технологични изследвания във Финландия и са проектирани така, че да складират не само слънчева светлина, но и светлина от вътрешно осветление.
Въпросните панели могат да бъдат поставени върху стени, прозорци или директно върху уредите, които ще захранват.
Фотоволтаичните клетки в тези гъвкави панели не са съставени от силиций – както повечето външни панели, а от органичен полимерен слой с дебелина около 0,2 милиметра.
Произведени са посредством технология на принтиране, която често се използва в текстилната индустрия. Следователно могат да се произвеждат серийно, като цената им е по-ниска в сравнение с тази на традиционните слънчеви панели.
Инженери от центъра тествали метода, като произвели панели с форма на листа. "Активната" площ на всяко листо е 1,44 кв.см.
Нужни са 200 листа, за да се получи еквивалентът на 1 кв.м площ, която ще произведе електрически ток със сила 3,2 ампера и с мощност 10,4 вата.
Ефикасността им е по-малка в сравнение със слънчевите панели на базата на силиций.
Производството им обаче е евтино. Затова се предвижда да бъдат използвани за захранване на малки електрически устройства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!