С ръбският премиер Александър Вучич заяви, че неговата страна ще се вслуша в призивите на САЩ за намаляване на зависимостта от доставки на руски газ с присъединяване към подкрепяния от САЩ проект за газопровод, който ще доставя газ от Азербайджан за Европа, предаде АП.
В интервю за агенцията Вучич каза, че
в името на енергийната си сигурност Сърбия е готова да диверсифицира източниците си на газ,
което е много важно и за нейните „американски приятели“.
САЩ насърчават балканските страни да се ориентират към този алтернативен газопровод, вместо да възлагат надежди на руския проект за газопровод през Турция. Западът обвини Русия, че използва газа като инструмент за засилване на политическото си влияние в страни като Сърбия. Ориентирането към подкрепяния от САЩ проект е
голям обрат в политиката на Сърбия, която е традиционен съюзник на Русия,
коментира АП, като отбелязва, че Сърбия не се е присъединила към санкциите срещу Москва заради украинската криза.
Някои западни представители настояват Сърбия да реши накъде желае да върви – дали към сближаване с Русия, или към Европейския съюз, констатира агенцията.
„Не става дума за балансиране. Нашата стратегическа цел е пътят към ЕС и ние стоим твърдо на този път. Да,
от друга страна, бихме искали и да си запазим добрите отношения с Русия“,
отговори Вучич, допълвайки, че в това няма нищо лошо. Сръбският премиер припомни, че е казал открито това и пред руския президент Владимир Путин.
Вучич подчерта, че за Сърбия са много важни и добрите отношения със САЩ. „Вашингтон, разбира се, е изключително важен и ние се надяваме, че ще подкрепи нашия европейски път и икономически реформи, които са от голямо значение за страната ни“, добави Вучич.
АП припомня, че в началото на юни Вучич ще посети САЩ.
Същевременно министърът на енергетиката Александър Антич призова на пресконференция
въпросът за строителството на газопровода „Турски поток“ да не се политизира,
предаде ТАСС. Той добави, че Сърбия досега не е получила сериозни предложения за начините на финансиране на продължението на „Турски поток“ по сухопътната му част в Европа.
Антич заяви, че Сърбия е готова на участва във всички проекти, които отговарят на изискванията на т.нар. „трети енергиен пакет“. Според неговите думи Сърбия е заинтересована от диверсификацията на пътищата за снабдяване с газ като всяка страна в Европа и света. Антич обаче напомни, че интерконекторът между Сърбия и България остава за страната главен приоритет и Сърбия се надява, че идната година ще започне строителството на този газов маршрут.
Ръководителят на министерството на енергетиката на Сърбия добави, че приоритет на страната е осигуряването на нейната енергийна сигурност както по отношение на източници на енергия, така и на пътища за снабдяване.
По-рано руската газова компания „Газпром“ заявяваше готовността си да финансира строителството на сухопътната част на проекта „Южен поток“, която трябваше да премине и през територията на Сърбия. За разлика от „Южен поток“, който предвиждаше мащабно строителство на инфрастурктура в Европа, проектът „Турски поток“ се ограничава със строителство на тръбопровод по дъното на Черно море и газоразпределителен хъб на границата на Турция и Гърция. Цялата останала инфраструктура европейските клиенти на „Газпром“ ще трябва да построят сами, отбелязва ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!