Ние не искаме "Ал Кайда" тук, но ако никой друг не ни помогне, ще направим съюз с тях, каза бунтовническият командир Абу Амар, който ръководи силите на опозицията в район на размирния град Алепо.
Там се водят ожесточени сражения между бунтовниците и армията на Асад, като градът се смята за ключов за изхода от конфликта.
Можете обаче да се обзаложите, че ако "Ал Кайда" дойде тук, те ще промият мозъците на хората, каза още Амар.
Ако "Ал Кайда" влезе в Алепо, градът ще стане тяхна база след три месеца, предупреждава той.
Сирийската опозиция многократно се обръща за помощ към разединената международна общност.
Бунтовниците искат
установяването на зона, забранена за полети
по подобие на установената в Либия миналата година, за да бъдат защитени от самолетите и хеликоптерите на правителствената армия.
Същевременно Организацията за ислямско сътрудничество (ОИС) замрази членството на Сирия заради жестоките репресии, извършвани от властите с цел потушаване на избухналия преди 17 месеца бунт срещу режима.
Въпреки съпротивата на Иран, държавните и правителствените ръководители на ислямските страни взеха това решение на извънредна среща, която се проведе в свещения град Мека, в Саудитска Арабия, вчера и завчера.
То вече бе одобрено в понеделник на подготвителна среща на министрите на външните работи на държавите от 57-членната организация с общо население от около 1,5 млрд. души.
Участниците във форума в Мека изразиха дълбоко безпокойство от масовите убийства и безчовечните действия, насочени срещу сирийския народ, посочва Франс прес.
Те се съгласиха за "необходимостта от незабавно слагане на край на насилието в Сирия".
Генералният секретар на ОИС Екмеледин Ихсаноглу определи
решението за замразяване на членството на Сирия
в организацията като "силно послание, изпратено от мюсюлманския свят до сирийския режим".
Той подчерта, че не е забелязал на форума голяма подкрепа за идеята за външна военна намеса в Сирия.Във втора декларация, озаглавена "Пакт от Мека", държавните и правителствените ръководители на страните от ОИС обявяват поддръжката си за "мюсюлманските народи, потискани като сирийския".
Решението за замразяване на членството на Сирия в ОИС оставя страната изолирана в ислямския свят, отбелязва ДПА.
Арабската лига предприе аналогичен ход през ноември миналата година.
Домакинът на срещата на върха на ОИС Саудитска Арабия оглави усилията на арабските държави за поставяне на Сирия в дипломатическа изолация и подкрепи призивите за въоръжаване на сирийската опозиция.
Форумът като цяло бе доминиран от
борбата за надмощие между сунитското кралство и шиитски Иран,
които подкрепят враждуващите страни в религиозни конфликти в Близкия изток.
Саудитският крал Абдула все пак протегна ръка за помирение към Техеран, като покани иранския президент Махмуд Ахмадинеджад да седне до него на откриването на срещата.Той освен това обяви създаването в Рияд под егидата на ОИС на център за диалог между различните течения в исляма - инициатива, която бе одобрена от участниците във форума.
Ахмадинеджад обаче изглежда не отстъпи от досегашната си позиция, като обвини косвено държави като Саудитска Арабия, Катар и Турция, че вместо да поощряват диалога между двете страни в конфликта в Сирия, те въоръжават бунтовниците и ги насърчават да извършват убийства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!