Директорът на Националното разузнаване на САЩ адмирал от резерва Денис Блеър неочаквано подаде оставка и се оттегля от поста си още днес, съобщи Асошиейтед прес, като се позова на служител на Белия дом.
Постът директор на националното разузнаване бе създаден след терористичните нападения на 11 септември 2001 г., за да синхронизира и координира дейността на всички разузнавателни служби в САЩ.
С дълбоко съжаление днес информирах президента, че ще се оттегля от петък, 28 май, обяви Блеър в съобщение до медиите, разпространено от неговия кабинет.
Причини за оставката не бяха съобщени.
Според телевизия Ей Би Си, цитирана от Ройтерс, президентът Барак Обама се срещнал с Блеър и веднага след разговора им шефът на разузнаването подал оставката си, която била приета.
Ройтерс припомня, че Обама от няколко седмици обсъждал възможността да
поиска от Блеър да се оттегли
Блеър и разузнавателните служби в страната станаха обект на остри критики в САЩ след проваления опит за атентат в самолет над Детройт на Коледа миналата година и след неуспелия опит да бъде взривен автомобил бомба на "Таймс скуеър" в Ню Йорк в началото на месеца.
По-рано този месец Сенатът на Конгреса на САЩ разпространи доклад, според който американските разузнавателни служби са допуснали да бъде подготвен запланувания за 25 декември миналата година терористичен удар със самолет над Детройт "заради човешки и технически грешки".
През целия си мандат, продължил 16 месеца, Блеър трябваше да води задкулисни политически войни и с шефа на ЦРУ Лиън Панета, посочва АП.
Въпреки първоначалната идея правомощията на директора на националното разузнаване да му позволяват контрол и над ЦРУ, на практика това не се случи, посочва Ройтерс.
Адмирал Блеър не успя да се справи и с връзки, които Панета, като бивш член на конгреса и началник на канцеларията на Белия дом, бе успял да изгради на всички нива на администрацията и в Конгреса.
Говорител на Белия дом, цитиран от Ройтерс, съобщил, че президентът Обама "обсъжда няколко силни кандидатури за поста директор на националното разузнаване".
В доклад на Службата за контрол на дейността на правителството на САЩ се посочва, че службите за сигурност на летищата в страната са
пропуснали през тях безнаказано да преминат 16 известни терористи,
съобщи Асошиейтед прес.
В документа се посочва, че на летищата дежурят служители на федералната Администрация за сигурност на транспорта, които са обучени да засичат хора с подозрително поведение.
От 2004 до 2008 г. тези служители са подали сигнали, въз основа на които са били извършени 1100 ареста. Нито един от тази група арестувани не са били свързани по някакъв начин с терористична дейност.
Според члена на Камарата на представителите на Джон Мика, служителите за контрол на поведението на летище "Кенеди" в Ню Йорк пропуснали и прекия участник в опита за атентат на "Таймс скуеър" в Ню Йорк.
Програмата за контрол на хората с подозрително поведение е един от 20-те "слоя" на действащата в САЩ система за сигурност на гражданските полети.
Целта й е да бъдат разкривани терористи и други, чиито действия представляват заплаха за страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!