Д а си почиваш пред горяща камина, слушайки пращенето на огъня е един от най-приятните начини да прекараш студена зимна вечер. А сега учените разкриват защо това е така, пише "Хъфингтън поуст".
Взирането в огъня понижава кръвното налягане,
твърди ново проучване на университета в Алабама. Насладата, която изпитваме, гледайки огън може да се корени в еволюцията, като акт на събиране около огнището, който датира от праисторически времена.
Изследователите, ръководени от антрополога Кристофър Лин, поискали от 226 възрастни хора да гледат камина, заснета на видео и измерили кръвното им преди и след гледането. Освен това те поискали участниците в проучването да опишат преживяването.
Учените открили средно 5% спад в кръвното налягане на участниците, които гледали видеото със звук. Колкото по-дълго гледали огъня, толкова по-спокойни ставали.
Контролната група участници, която гледала огъня без звук и виждали картината на огъня обърната наопаки, имала повишено кръвно налягане.
Хипотезата на изследователите е, че когато седим край огъня, всички наши сетива се абсорбират от преживяването. "Когато вниманието ни е фокусирано върху нещо успокояващо, това може да намали тревожността ни", смята Лин.
Релаксиращият ефект бил особено изразен при участници, които показали и по-високи нива на просоциални поведения като емпатия и алтруизъм.
Кристофър Лин предполага, че
може би сме еволюирали, за да се наслаждаваме да седим край огньове, защото те са били исторически важно средство за насърчаване на социалното сближаване.
По време на каменната ера хората вероятно са се социализирали край огнищата, където се чувствали защитени и стоплени.
Проучването е публикувано в списание "Еволюционна психология".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!