По-конкретно ще се дискутират достиженията на Мартин Селигмън - американски психолог от университета в щата Пенсилвания. Той е автор на теорията за т. нар. "позитивна психология".
Селигмън изгражда своята теория в процеса на 30-годишно изследване на депресивните състояния при човека. Според него грешката, допускана до момента в опитите да се разбере щастието е, че вниманието на учените е било съсредоточено изцяло върху "нещастните" хора, вместо върху "щастливите". За да се открие какво прави хората истински щастливи (authentic happiness), трябва да се разбере тяхната "рецепта" за умението да се чувстват добре и удовлетворени от живота.
След публикуването на теорията си Селигмън получава за провеждане на изследванията си 30 млн. долара. В рамките на семинара той и британският "позитивен" психолог Ник Бейлис от университета в Кеймбридж имат намерение да популяризират теорията и в Европа.
По думите на психолозите щастливите хора живеят по-дълго, по-здрави са и по-деятелни. Следователно технологиите за изкуствено "ощастливяване" (по рецепта) на големи групи от населението, могат да допринесат за подобряването на жизненото равнище в съответните страни, както и да доведат до увеличена производителност на труда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!