Р умъния няма министър на външните работи от шест седмици, а посланическите постове в 18 страни са вакантни. Дипломацията е заложник на войната между президента Траян Бъсеску и министър-председателя Калин Търичану, отбелязват анализатори.
На 31 януари букурещки всекидневник разкри, че двама румънски работници са задържани от американските сили по обвинение в шпионаж. Горд, че единствен е надушил новината, вестникът и не предполагаше, че тази афера ще предизвика буря в Румъния.
Докато за двамата работници инцидентът приключи няколко дни по-късно - те бяха пуснати и посрещнати като герои в страната, ръководителят на румънската дипломация Михай Ръзван Унгуряну загуби поста си, тъй като бе обвинен от премиера, че не го е информирал.
Унгуряну, когото смятат за приближен на президента Бъсеску, имаше разногласия с премиера още през юни, когато разкритикува ненавременното обявяване на изтеглянето на румънските части от Ирак.
За тази първа грешна стъпка Унгуряну бе упрекнат от радикалното крило на Националната либерална партия на министър-председателя. За изострените отношенията между президента и премиера в крайна сметка плати външният министър.
В средата на февруари Търичану посочи за приемник на Унгуряну историка и евродепутат Адриан Чорояну. Изборът бе отхвърлен от Бъсеску, който от повече от месец отказва да одобри назначението.
Казах на Търичану, че назначението на Чорояну не е добро решение и му препоръчах да намери опитен дипломат, заяви в петък президентът.
Съвет бе веднага отхвърлен от премиера, който отговори, че "съвсем не възнамерява да прави друго предложение".
Чорояну е жертва на войната между двата лагера - президентския и премиерския, коментира източник от външното министерство. Дори и да бъде назначен за министър, той няма да се радва на същото влияние сред колегите си, които знаят, че не се ползва с подкрепата на президента, цитира АФП същия източник.
Безизходицата съвпада с период, когато посланическите постове в десетина важни столици, сред които Вашингтон, Париж и Лондон, са вакантни (при това някои от месеци). Определените да ги заемат лица попаднаха под огъня на конфликта Търичану-Бъсеску.
Според бившия външен министър Адриан Северин, който сега е евродепутат "има пълно институционно блокиране във външните отношения на Румъния".
Когато министерството е обезглавено и главните посланически постове не може да бъдат попълнени, очевидно е, че външната политика е блокирана, категоричен е Северин.
Може и да съм съгласен с Бъсеску, който смята, че Чорояну е без необходимия опит, за да ръководи дипломацията, но трябва да се подчертае, че решението за назначаване на министър не принадлежи на президента, а на ръководителя на правителството, изтъкна той.
И докато двамата противници изглеждат решени да не отстъпват от позициите си, в дипломатическите среди се обсъжда компромисно решение - "технократ с опит като посланик", който да не е приближен нито на президента, нито на премиера.
Според Северин обаче такъв вариант е трудно приложим. Като се има предвид войната по върховете, евентуален технократ, който няма подкрепата на нито една партия бързо ще бъде смазан, смята той.
Ръководителят на румънската служба за външно разузнаване Клаудиу Съфтою подаде оставка, след като миналата седмица направи "притеснително" изказване пред парламента относно подслушването на телефонни разговори.
Съфтою тогава заяви, че службата е подслушвала телефони след заповед на главния прокурор, въпреки че по силата на закона такова разрешение трябва да се издаде от съдия.
Той направи признанието пред парламентарната комисия, създадена за разследване за евентуални противоконституционни действия на румънския президент Траян Бъсеску.
По-късно Съфтою се извини за изказването си, като посочи че не се е изразил правилно.
Президентът Бъсеску даде разрешението си прокуратурата да започне съдебно преследване срещу министъра на телекомуникациите Жолт Над, който е заподозрян в злоупотреби при пускането на акции на оператора "Ромтелеком" на борсата.
"Като преценява, че правосъдието е единственото, което може да изясни ситуацията, президентът дава разрешение министерството на правосъдието да започне съдебно преследване на министър Над", се казва в комюнике на президентството.
Според румънските закони нито един министър не може да бъде разследван и изправян пред съд без съгласието на държавния глава.
Над е заподозрян, че е предал конфиденциални документи на съветниците на компанията "Креди Сюис Фърст Бостън", консултант по пускането на борсата на 46% от акциите на Ромтелеком.
Бившият министър на икономиката Кордут Серес също е заподозрян по този случай и е обект на разследване. По случая е обвинен и българинът Стамен Станчев, международен консултант, работещ за "Креди Сюис Фърст Бостън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!