"Бейджинг Кинджан Бао" (всекидневник на младежта на Пекин) и "Чен Бао" (Пекин-Сутрин) цитират думите на градския секретар на Китайската комунистическа партия, който определя решението на СЗО като "Важна победа в поредния етап на борбата на китайския народ срещу атипичната пневмония, под ръководството на ЦК на партията!" "Бейджинг Кинджан Бао" възкликва: "Блянът ни е осъществен - да се смеем с щастливи сърца!" Над това заглавие има фотография на група деца, които с една ръка захвърлят на земята предпазните си маски, а в другата носят малки китайски знаменца. Зад тях има плакат, на който е написано (на китайски): "Ние победихме!".
Друга снимка е поместена пък в таблоидния всекидневник "Ксин бао": на нея виждаме служители от магазин на главната търговска улица в Пекин, притегателна за чуждестранните туристи. Служителите развяват националното знаме пред плакат, на който пише: "Да отпразнуваме вдигането на забраната за пътувания в родината!".
Обратно към Европа: вестник "Ла Кроа" коментира: "СЗО изигра ролята си добре и това доказа, че никоя страна на планетата не може да се самозатвори във вътрешната си логика, когато иска да преодолее явление, което се простира отвъд тази вътрешна логика на отделната държава.". Коментар във финансовия вестник "Еко" акцентира върху бързината, с която цялата планета се мобилизира срещу болестта с единни действия: "Това е белег за цялата ни епоха: световната икономика се преобърна не заради атипичната пневмония, а заради страха от нея. Все още емоцията доминира в икономическото развитие. И макар че Пекин вече е отново отворен за туристи и бизнесмени, ефектът от ТОРС ще продължи да се усеща още месеци наред в икономиката на азиатския континент.".
Убийството на британските войници е водеща тема в "Интернешънъл Хералд Трибюн", който цитира английски офицер: "Това е първият случай, в който срещу нас стрелят умишлено, съзнателно и с цел." Военният кореспондент на лондонския "Телеграф" припомня, че преди две седмици британските части в южен Ирак са получили заповед да не носят бронежилетки и каски, в опит за нова политика на отваряне към местното население и намаляване на неговата враждебност.
Нов конфликт избухна между западните държави за бъдещето на Ирак - този път за чуждестранния дълг на Багдад, който според оценките е над 100 млрд. долара. По подобие на схватките преди войната, битката се води от Франция, Германия и Русия от една страна и САЩ от друга, пише "Файненшъл Таймс". Много от кредиторите на Ирак обаче - включително Саудитска Арабия, Йордания, Кувейт, Мароко, Турция и България не са членове на Парижкия клуб, а притежават над половината от задълженията на Багдад. Те не могат да бъдат принудени да приемат решение на Париж. Но все пак има по-добър изход от кризата. Първо, върху иракския дълг трябва да бъде наложен 3-годишен мораториум без лихвен процент. И второ - трябва да бъде сформирана международна комисия от "мъдри мъже-финансисти", които да проучат всички искания и да не позволят дългът да бъде използван за военна агресия или държавна сигурност.
А "Дейли Мирър" пише, че американските части са арестували министъра на информацията на Ирак Мохамед Саид Ас-Сахаф. Хванали го при рутинна пътна проверка в предградие на Багдад. Когато бил заловен, екс-министърът се укривал в дома на свои роднини и "убивал времето, гледайки сателитна телевизия".