Сугарев заяви, че никой от Националния съвет не е застанал зад неговите критики към ръководството на СДС и към водената от тях политика. Според разказа му бившият лидер на СДС Иван Костов се е изказал най-силно и остро срещу него и в защита на Надежда Михайлова.
Поетът обясни, че напуска СДС (SDS.bg), защото по време на това заседание се е оказало, че той е човекът, който пречи на СДС; че е автор на талибански призиви за улични вълнения; че е търговец с политическото тяло на синята партия. По думите на Сугарев всички в Националния съвет смятат, че трябва да има предсрочни парламентарни избори, но са обяснили, че така не се прави. Попитан с какво ще се занимава оттук нататък, той отговори: "Ще пиша стихове."
След новината, че Сугарев се маха от СДС и се оттегля от обществена дейност, електронното издание Oshte.info помести краткото съобщение на поета, в което той обявява, че напуска и вестника, и основания наскоро граждански комитет "14 декември". Още.инфо публикува и предварително подготвения за днешното заседание на НС на СДС текст от Едвин Сугарев, озаглавен "Отговорността тук и сега". Гражданският комитет "14 декември" и вестник "Седем" бяха поканили лидерите на СДС на публична дискусия в зала 10 на НДК утре вечер, а обявената тема бе "Синята кауза и бъдещето на България".
Атаките срещу Надежда Михайлова, станали тема на днешното заседание на НС на СДС, се появиха в седмичния вестник "Седем", който Сугарев започна да издава през април. За първия му брой Явор Дачков написа статия, озаглавена "Бъдещето на СДС е под въпрос", в която по адрес на синята лидерка се казваше: "Лидерството на Надежда Михайлова е огледален образ на лидерството на Симеон ІІ. Добра опаковка без особено съдържание... Тя е хаотичен, неконцентриран и лишен от политическо въображение лидер. Политическите й ходове следват светските хроники и се изчерпват с огромно количество безсмислени срещи от всякакъв вид. Не знам какво си е представяла, когато се е кандидатирала за лидер на СДС, но очевидно нейната представа няма нищо общо с действителността. Да изглеждаш добре е голямо предимство, особено в България, но далеч не е достатъчно."
Сугарев бе в НС на СДС от квотата на 40-те членове, които се избират за тригодишен мандат пряко от Националната конференция. На синия форум миналия март той получи най-много от гласовете на делегатите заедно с бившия премиер Филип Димитров. Преди това той бе депутат във Великото народно събрание и в следващите два парламента, а после бе пратен посланик в Монголия и Индия. След победата на Първанов на президентските избори Сугарев се завърна в България и новата лидерка Надежда Михайлова го включи в екипа си, където той отговаряше за политическите анализи и стратегии.
В началото на септември м.г. поетът напусна висшето ръководство на СДС (Националния изпълнителен съвет - НИС) и зам.-председателския пост, но остана член на разширеното ръководство - Националния съвет, в който влизат още всички депутати и местни лидери на партията.
Два месеца по-късно Сугарев се обърна с открито писмо до министъра на правосъдието Антон Станков, председател на Висшия съдебен съвет (ВСС), в което се твърдеше, че главният прокурор на България е недостоен да заема този пост и неспособен да изпълнява адекватно своите функции. Атаката на Сугарев продължи с още отворени писма и бе наречена патетично "Битката на Едвин", като главният прокурор бе набеден и за замесен в убийството на прокурора Николай Колев в навечерието на Нова година.
СДС да поиска оставката на Филчев, настоя Сугарев в началото на тази година. Тогава той потвърди, че се отказал от поста в НИС, защото колегите му не застанали зад него, когато заявил, че СДС трябва да се извини за избора на главен прокурор. Тогава синята лидерка даде интервю, озаглавено "Някой иска да ме скара с Филчев", довело до оставката на Сугарев.