В Софийската районна прокуратура вече се води досъдебно производство за инцидента с пропадналия на 2 март асансьор в "Майчин дом", съобщи БТА като се позова на източници, запознати с разследването.
При инцидента пострадаха общо 12 души, сред които девет бременни жени.
Засега производството е срещу неизвестен извършител за причинена по небрежност средна или лека телесна повреда.
Назначена е техническа експертиза на съоръжението, която ще даде точен отговор за пропадането му.
Разпитани са и всички, които са се возили в авариралия асансьор.
До момента няма доказателства, които да сочат конкретно лице, проявило небрежност в служебните си задължения.
Основна версия на разследването за пропадналия асансьор е претоварването му, но конкретният текст, по който ще се води производството, ще стане ясен след приключването на техническата експертиза.
Илия Златанов, представител на фирмите производители и вносители на асансьори, заяви в сряда в интервю за Pro.bg, че пропадналият асансьор в "Майчин дом" е бил монтиран през 1977 г. и вече
два пъти е изтекъл ресурсът му
и техническите възможности.
Ресурсът на асансьор в жилищна сграда е 33 години, в обществена - 15 години, уточни Златанов.
Според него при пропадането се е задействало така нареченото "парашутно устройство", което се включва, ако се превиши скоростта с 45 километра.
Причина за пропадането на родилките е, че асансьорът, както и повечето в страната, не отговаря на никакви съвременни условия на безопасност, смята представителят на фирмите производители и вносители на асансьори.
Според него, за да се движи един асансьор безопасно и особено когато е с площ три пъти по-голяма от капацитета му, трябва да има претоварващо устройство, което да блокира машината. Такива устройства съществуват откакто е изобретен асансьорът, но не работят или не се купуват, тъй като струват към 400 лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!