Г одината е 2004. Американски инвестиционен фонд и турски стратегически инвеститор се борят за БТК.
Собственикът дълго преговаря и с двамата, като всичко е обвито в тайнственост, а кабинетът на премиера с инициали С. С. често е посещаван от лобисти за единия или другия кандидат.
Три години по-късно кабинетът на новия министър-председател, отново с инициали С. С., е мястото, в което се договаря благословията на правителството за следваща продажба на БТК.
Отново кандидатите са американски и турски купувач и отново печелят американците. Разликата е само в имената на героите и цената на сделката.
В първия сюжет продавач е държавата, премиер е Симеон Сакскобургготски, кандидати са американският фонд "Адвент" и турският консорциум "Тюрк телеком" - "Коч холдинг". Цената за 65% от телекома е 230 млн. евро.
Сега продавач е исландският милиардер Тор Бьорголфсон, министър-председател е Сергей Станишев, състезанието е между фонд на AIG и "Тюрк телеком", печелят пак американците. Цената за 65% е 1.08 млрд. евро.
БТК: За AIG е
След половингодишни преговори сегашният собственик на БТК Тор Бьорголфсон (чрез фонда си "Новатор") продаде дела си на американската финансова група AIG, която влиза в сделката чрез дъщерното си дружество AIG Global Investment Group (AIGGIG), обявиха продавач и купувач.
Обект на продажбата са 65% от акциите на БТК, но съвсем скоро американският фонд ще придобие още 25% от телекома. При обявената цена за акция от 5.75 евро общата цена за 90% е почти 1.5 млрд. евро.
Новият собственик ще трябва да отправи търгово предложение към миноритарните акционери. Финалът на сделката е насрочен за след 11 юни, когато изтича забраната по приватизационния договор за препродажба.
Това ограничение е причината Тор Бьорголфсон никога формално да не е бил собственик на БТК. По документи все още мажоритарен акционер е "Вива венчърс", а исландецът има опция да купи дела й.
Дерби за милиарди
Наддаването за продажбата започна през януари. Сред първоначалните кандидати за БТК, общо 24, най-многобройни бяха инвестиционните фондове: Apax, TPG, Blackstone, Kohlberg Kravis Roberts, Gramercy и др.
Доста по-малобройни бяха стратегическите инвеститори: "Тюрк телеком", Teliasonera, Telenor, Deutsche Telekom, "Система".
През април оферти подадоха четири компании, класирани по цени както следва: "Тюрк телеком", "Тюрксел" (с основен акционер TeliaSonera), американският фонд TPG в консорциум с Warburg Pincus, и сегашният победител AIG. До последно се чакаше оферта от Mid Europa, но фондът се отказа.
Неофициалната информация за цените (за пакета от 90%) беше от порядъка 1.3-1.8 млрд. евро.
Дни след като класацията стана ясна, Тор Бьорголфсон посети българския премиер. След срещата няколко източника разказаха, че Сергей Станишев е намекнал, че турски победител не е желан на високо политическо ниво в правителството.
Следващата крачка на Бьорголфсон беше да поиска подобрени оферти. Така през миналата седмица се стигна до лидерството на AIG и до избора й за купувач.
18 месеца = + 520 млн. евро
След като "Вива венчърс" купи от държавата 65% от БТК за 230 млн. евро, тя продаде в края на 2005 г. дела си на Тор Бьорголфсон. По неофициална информация оттогава исландецът е платил 620 млн. евро. Година и половина по-късно той е на път да получи за своята инвестиция 1.08 млрд. евро.
Тоест той печели 460 млн. евро. В добавка собственикът на 65% от БТК получи през миналата година и дивидент от около 60 млн. евро, което вдига печалбата му на 520 млн. евро.
Според последния отчет на БТК големите миноритарни акционери в телекома са Landsbank Luxembourg (Бьорголфсон има дял в едноименната исландска банка) с 13.38% и Barclays Bank - с 9.26%. Така е вероятно Бьорголфсон да прибере и част от печалбата от продажбата на малките пакети.
Дали и AIGGIG ще бърза да излезе от инвестицията с подобаваща печалба, трудно е да се предскаже. Факт е, че БТК има нужда от собственик с поне средносрочни намерения. Най-малкото защото компанията работи на все по-конкурентен пазар, а най-обещаващият й бизнес - мобилният, все още прохожда.