В министерствата трябва да има работещи заместник-министри.
Това каза пред журналисти министър-председателят Марин Райков след заседание на Министерски съвет, предаде Агенция "Фокус".
Повод за коментара на премиера беше въпрос, свързан с включването на зам.-министъра на финансите Владислав Горанов в избирателните листи на ГЕРБ.
"Наблюдението ми е, че когато няма зам.-министри, започва да функционира система на доверителни лица, които изпълняват тези функции.
Аз съм институционално мислещ човек и смятам, че в министерствата няма място за политкомисари, има нужда от ясно разписани правила и задължения. Разчитам зам.-министрите да се включат активно по работата по приоритетите на правителството", подчерта Райков.
Зам.-министърът на финансите Владислав Горанов е освободен в понеделник, заради включването му в кандидат-депутатските листи на ГЕРБ, уточни финансовият министър Калин Христов.
Разреших и неплатен отпуск на директора на НАП Красимир Стефанов, допълни министърът. В момента нямам зам.-министри, посочи той.
Премиерът Марин Райков е помолил министрите да отделят необходимия ресурс и да се фокусират върху един ангажимент – да работят по няколко законопроекта – Закона за иновациите, Закона за енергетиката, Закона за средното професионално образование.
Министър Екатерина Захариева: Продължава актуализацията на избирателните списъци
Главна дирекция ГРАО работи както е разписано в Изборния кодекс, подчерта министърът на регионалното развитие и благоустройството.
"ГРАО отпечата и предостави на общините списъците, срокът беше 1 април. От днес всеки може да провери дали е включен в списъците. Чрез смс на номер 18429 за всички мобилни оператори гражданите могат да проверят изборната секция, в която могат да гласуват. Има осигурен и безплатен номер 080014726. Срещу ЕГН всеки може да провери къде може да гласува", посочи регионалният министър.
"800 000 постоянно се появяват като сметка между националното преброяване, което беше извършено от НСИ и избирателните списъци. Аналогия не може да се прави между двете, защото целта и механизма на двата начина е различен.
Едното са чисто статистически данни, техният метод е анкетен, всеки сам се преброява, докато националната база данни Население и избирателните списъци, които почиват на тази база, се формират единствено и само на официални удостоверителни документи – актове за раждане, актове за смърт", посочи Екатерина Захариева.
На въпрос за наличието в изборните списъци на над 650 столетника и хора над 110 години Захариева заяви:
"Главна дирекция ГРАО е предприела действия за установяване на статута на тези лица. Изпратени са писма до НОИ, до МВР и до общините, в които фигурират. Получени са отговори на тези писма. В регистрите на НОИ фигурират 438 лица, като от тях 279 получават пенсия, а 159 не получават такава.
Получена е информация от МВР, според която за 24 лица има данни за смърт, а за 26 има непълни данни. В резултат на събраната информация, списъкът е редуциран. Очевидно е, че лицата са живи и те фигурират."
Захариева обясни, че са се свързали с посолствата в чужбина, за да се свържат с роднините на хората, за които е установено, че се намират извън граница.
"Проблемът е, че в част от европейските държави не е изискване по закон да се представят актовете за смърт. Те стигат до общинските служби преди всичко, когато трябва да се уреждат имуществени отношения", каза още регионалният министър.
Особено много държа изборите зад граница да бъдат проведени по добре структуриран и прозрачен начин, коментира премиерът Райков. "Предвидените средства за изборите в чужбина бяха 550 000 лв. Те са силно недостатъчни. Ще отделим още 160 000 лв., за да покрием минимума от минимума на тези разходи. Една част от средствата ще бъдат отпуснати на БТА, за да организират съответния център там", обясни служебният премиер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!