Румъния е готова да се присъедини към Шенгенското пространство, но не може да стори това, понеже другата кандидатка - България не е напълно подготвена, потвърди днес председателството на ЕС, цитирано от ДПА.
Това официално разбива общата кандидатура на двете съседни страни да влязат в Шенген през март, отбелязва ДПА и добавя, че този резултат е бил очакван, след като през декември Франция и Германия се противопоставиха на това.
Румъния изпълни техническите изисквания във всички области, свързани с приема в Шенген, заяви в декларация Унгария, която държи ротационното председателство на ЕС, след като министрите на вътрешните работи обсъдиха въпроса в Брюксел.
България, от друга страна, е покрила "всички, освен един" от необходимите критерии. В тази връзка мисия от експерти на ЕС ще посети през март страната, за да проучи дали оставащите недостатъци в системата за граничен контрол са отстранени, отбелязва ДПА.
Нов срок за приемане на двете страни не бе обявен, но често се споменава октомври. Тогава се извършва следващата сезонна промяна на разписанията на полетите, което дава възможност за прехвърляне на свързаните с България и Румъния полети от нешенгенски на шенгенски терминали, прогнозира ДПА.
Унгария все пак увери, че приемането на двете страни в Шенген, "след като всички изисквания бъдат изпълнени", остава приоритет на председателството й.
Междувременно още няколко страни подкрепиха германското предложение да бъде облекчен достъпът на България и Румъния чрез премахване на контрола по летищата на по-ранна дата, като бъдат оставени в сила само проверките по сухопътните граници, заявиха пред ДПА неназовани дипломати.
В замяна на това Германия поиска да бъде въведен механизъм за замразяване на шенгенските разпоредби, в случай, че приемането на България и Румъния доведе до неконтролируем приток на мигранти.
Единствено Франция на този етап не е склонна да промени позицията си
за разширяването на Шенгенското пространство с България и Румъния, съобщи по-рано вътрешният министър Цветан Цветанов пред български журналисти в Брюксел, където участва в Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
Германия, както и останалите страни в ЕС, отчитат положените усилия от нашата страна по техническата ни готовност, добави той.
Само преди месец на неформална среща германският вътрешен министър Томас де Мезиер заяви, че Германия е против приемането на България и Румъния в Шенген заради "пропуски и критики относно съдебната система и корупцията" в тези страни и че трябва да се обвържат техническите аспекти и политическите въпроси.
Очакваната последна проверка на европейски експерти в България по Шенген предстои на 21 март, посочи Цветанов и отбеляза, че всяка държава от ЕС може да изпрати експерти и политици, които да се запознаят с готовността ни, особено по границата с Турция.
Вътрешният министър каза още, че е отправена конкретна покана до Франция за участие в такава проверка.
В отговор на въпрос на какво се дължат резервите на Париж, вътрешният министър заяви, че Франция не излага конкретни аргументи.
Цветанов каза още, че се обсъжда вариант
за поетапно влизане в Шенгенското пространство,
което е идея на Германия. При това положение е възможно първо присъединяване на въздушните граници, а в последствие - на сухоземните и морските.
Това е предложение, което ще бъде обсъждано, всички министри в двустранни разговори изразяват убеденост за техническата ни подготовка, следва политическото решение, добави Цветанов.
Имам усещане, че през 2011 г. България ще влезе в Шенген, при унгарското председателство на ЕС се очаква да бъдат изяснени датите, да бъде изготвена пътната карта, допълни той.
Цветанов е имал днес в Брюксел двустранни срещи с колегите си от Германия, Австрия, Великобритания, Испания.
От тях, както и от еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, нашата страна е получила добра оценка за свършената работа, особено за последните два месеца, след проверката от декември 2010 г.
На днешния съвет Германия е изразила мнение, че
страните от Шенген следва да възприемат механизъм за вътрешно наблюдение,
с предвиждането на санкции и изключване от пространството, в случай на нарушение на правилата.
Словакия е поставила въпроса как страните от Шенген биха възстановявали членството си, ако бъдат отстранени, тъй като на този етап няма изработена подобна процедура.
Ако дадена страна бъде изключена, това означава да се наложат промени в граничния контрол в ЕС.
Надявам се до края на март да има положителен доклад за готовността на България, който да отчита промените от последните седмици, каза Цветанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!