Нарастването на средната месечна работна заплата у нас в условията на икономическа криза през тази година е парадоксално, твърди ст.н.с. Росица Рангелова от Икономическия институт на БАН.
На научна конференция на тема „Социални аспекти на членството на България в ЕС в контекста на световната криза" тя съобщи, че в годините на икономически растеж от 2004 до 2007 г. средната месечна работна заплата е нарастнала от 292 лв. до 431 г., което е нормално.
През 2008 г. е била 524 лв. Но за първото тримесечие на 2009 г. достига 563 лв., а през второто тримесечие е станала 588 лв.
„Това е парадокс и се приема като отклонение от каноните по време на криза. Работната заплата по принцип би трябвало да намалява", коментира Рангелова.
Според Рангелова като последица от икономическата криза у нас се увеличава делът на скритата икономика. Според различни източници нейният дял е от 25 до 40% от БВП.
В условията на криза са намаляли паричните трансфери от чужбина, отчете Рангелова. Нормално да има масово връщане на български емигранти, но в България това не се случва. Ако има връщане на хора, те са нелегалните емигранти с ниска квалификация.
25% от хората на възраст между 15 и 25 години нито учат, нито се обучават, нито работят, нито се квалифицират, нито имат желание за това,
съобщи в същото време министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.
С цел да се подпомогнат младите хора у нас се приема нов пакет краткосрочни мерки. Една от тях е удължаването на срока за получаване на обезщетения с 3 месеца, но само за лицата включени в курсове за преквалификация. Тя цели защитата на младежите до 29-годишна възраст. 11.5 млн. лв. са необходимите средства, които ще се осигурят от бюджета и над 25 хил. души ще се възползват.
Той обясни, че 110 млн. лв. има в Националния осигурителен институт за пасивни мерки на пазара на труда. Тези средства са били предвидении за 56 хил. безработни.
„В момента обаче безработните са 110 хил и затова средствата за пасивни мерки на пазара на труда, които са предвидени за догодина са около 200 млн. лв", съобщи министърът. И отбеляза, че не е възможно хем да се увеличава срокът за получаване на обезщетение при безработица, хем да расте размерът на обезщетението.
В условия на криза няма да бъде увеличавана вноската за фонд „Безработица". Според министър Младенов намаляването на тази вноска в условията на работеща икономика е било необосновано.