"Труд": Спомина се тройната коалиция
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg
15

Спомина се тройната коалиция, коментира "Труд". Непремерена, погрешна и неприемлива. Така лидерът на БСП Сергей Станишев нарече онзи ден тезата на председателя на ДПС Ахмед Доган за Балканската война, който поиска нов прочит на историята. Това може би е първото рязко изказване на Станишев по адрес на Доган.

Тази кратка фраза издава, че иде краят на дългия съюз на БСП и ДПС. Поведението на председателя на БСП показва, че е невъзможна нова тройна коалиция, в която участват БСП и ДПС. Промяната на тона на Станишев е свързана и с факта, че думата на президента (2002-2012 г.) Георги Първанов загуби тежестта си в левицата.

Първанов беше архитектът не само на тройната коалиция, но и на стратегическото партньорство между БСП и ДПС. Нова тройна коалиция е невъзможна и гледана от балкона на ДПС.

След изборите в движението като нищо ще предпочетат добре известното "зло" в лицето на ГЕРБ. Въпреки че са в опозиция хората на Сокола не изглеждат недоволни от управлението на ГЕРБ. Изпадането на НДСВ пък е обяснимо - царската партия няма депутати в парламента, няма и да има.

Сметките за ток и парно ще активизират хората за участие в референдума, смята Янаки Стоилов, заместник-председател на БСП. В интервю за "24 часа" той отбелязва, че датата на референдума - 27 януари, е твърде близо до коледните, новогодишните и други традиционни празници, което може да съкрати кампанията.

Стоилов поставя въпроса дали това е целта на управляващите. В същото време зимата е сезон, който прави енергийната тема още по-актуална. От тази гледна точка януари дава възможност за допълнително отрезвяване и активизиране. Според Стоилов е парадоксално, че гражданите трябваше да отговорят на ясно зададен въпрос, а управляващите го осакатиха.

Те извадиха най-важната му мотивираща и спорна част - за АЕЦ "Белене", която предлага реално решение за бъдещето на ядрената енергетика у нас.

Вместо да предложат свой въпрос, те извадиха "жилото" и промениха съдържанието. С това управляващите показаха страх от референдума и ревност към гражданската инициатива.

Какви чак толкова страшни тайни се крият около терористичния акт в Сарафово, коментира "Сега". На 18 юли т.г. бе взривен автобус с израелски туристи, които току-що бяха кацнали в България, за да прекарат отпуската си в Слънчев бряг. При кървавата трагедия загинаха петима израелски граждани, шофьорът на автобуса, български гражданин, и още един човек, за когото се предполага, че е извършил атентата.

Четири месеца по-късно всички световни служби не могат да открият самоличността на атентатора и неговите помощници, камо ли да разкрият кой, защо и как направи първия терористичен акт в България насочен пряко срещу чужди граждани.

Четири месеца след кървавата трагедия нищо не е ясно, а всякакви европейски, световни и местни полицейски величия обясняват, че информацията била толкова "чувствителна и деликатна", че още не била за ушите на обществеността. И на практика няма никакъв видим напредък по разследването.

В интервю за "Преса" Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара, коментира бюджет 2013 така: "Основният диалог между политиците е как да се преразпределят приходите, колко да бъде минималната заплата, колко да получат служителите в МВР, Министерството на отбраната или други учреждения.

Говори се за преразпределение на средствата, а не откъде да бъдат генерирани те. Това политическо говорене идва както от изпълнителната власт, така и от опозицията и смущава бизнеса. Всички правят дълбоки поклони пред електората.

Важно е обаче да се мисли преди всичко как да произведем повече и как да осигурим повече приходи за държавата. В бюджета няма нито лев в подкрепа на бизнеса, нито лев за изграждане на второ- и третокласни пътища.

Надеждата на бизнеса да не зависи от администрацията рухна, защото няма и лев за електронното правителство, за електронния поземлен регистър", посочва Данев.

Икономика на един небостъргач, коментира "Сега". Въпреки кризата, която замрази инвестиционните намерения в областта на строителството, София е на път да се сдобие с първите си кандидат-небостъргачи.

Капитал форт на "Цариградско шосе" и Милениум център в центъра на столицата със сигурност ще променят ритъма на града около себе си и са сериозно предизвикателство - и за проектантите, и за строителите. Двата проекта ще са показателни и доколко успешно като бизнес модел може да бъде високото строителство у нас.

На фона на пустеещите офиси основното притеснение е, че проектите икономически няма да издържат и ще се превърнат в поредните празни бизнес сгради.

Макар да признават, че управлението на една висока сграда е предизвикателство, инвеститорите в първите два кандидат-небостъргача все пак са оптимисти. За тях издигането на висока сграда в столицата ще доближи града до световните метрополиси и е знак за престиж.

С напредването на строителството въпросът за управление на хилядите квадратни метри разгърната площ става все по-ключов.

Време беше да поставим Брюксел намясто, коментира "Сега". На България й пораснаха европейски зъби и захапа най-напред своята кърмилница - Европейската комисия, която единствена захранва в кризата с големи инвестиции нейната икономика.

Пет години след влизането си в ЕС държавата набра дързост да заяви на Брюксел да не й се бърка във вътрешните работи. Поводът беше изявлението на говорителя на ЕК Оливие Баи, че с избора за конституционен съдия на Венета Марковска "е заложена на карта репутацията на Конституционния съд и други ключови български институции".

Грубото изказване на външния министър Николай Младенов, че Еврокомисията трябва да си знае мястото, показа къде ги боли най-много властите. Верни на правилото, че "кадрите решават всичко", те следят внимателно да не проникнат външни фактори в техните комбинации. Историята не познава мафиотски структури, разтурили се по вътрешно убеждение.

Ако Брюксел действително желае да помогне на България да се промени, трябва по-уверено да си заеме мястото на законен външен фактор за изравняване на евростандартите. Другата перспектива е да увековечи играта на полумерки и полудемокрация.

Брюксел е ръчната спирачка на България, е озаглавено интервюто в "Труд" с лидера на "Движение България на гражданите" Меглена Кунева. Във връзка с острите критики на Европейската комисия покрай избора на конституционни съдии тя отбелязва, че комисията не иска от България нищо изненадващо и нищо, което не очаква другите европейски страни. Първо - върховенство на закона. Второ - действие на гражданското общество. Срещането на политическото решение с гражданската реакция, пресечната точка между тях е това, което комисията иска от всички държави.

Не е изненада за никого в Европа, не бива да бъде и за нас, че комисията реагира като пазител на договорите на ЕС. Страна, която е под наблюдение за нарушено върховенство на закона, би трябвало да бъде особено внимателна какви стъпки прави.

Брюксел е ръчната спирачка на България, за да не попаднем в пропастта. Щяхме ли да бъдем толкова внимателни с бюджетния дефицит, ака не бяхме под валутен борд и ако Брюксел не наблюдаваше публичните ни финанси? Областите, в които Брюксел не се намесва, като образование и здравеопазване, са абсолютно затънали, посочва Кунева.

В синода са като орел, рак и щука, казва в интервю за "Стандарт" архимандрит Касиян, игумен на манастира "Св. Благовещение" край кюстендилското село Копиловци. По думите му църквата у нас е разяждана от вътрешни противоречия.

Хората, които са начело на църквата, нямат никакво единомислие по нито един въпрос, бил той и елементарен. Никога не могат да излязат с някакво ясно и конкретно становище по какъвто и да е проблем. Защото вече е нарушен принципът на единомислието.

Това е сбор от хора с разнозначни интереси. Как да има единомислие между орел, рак и щука? Но има светлина и надежда и тя е в манастирите, в младите хора в тях. Има честни игумени и монаси, но те са мачкани и гонени. Вече има вълна емигранти в расо към Атон. При тях не става въпрос за гурбет и заплати.

Търсят манастири зад граница, където има вяра и условия за духовен живот.

Църквата ни има нужда от твърда ръка, смята Емил Великов, шеф на дирекция "Вероизповедания" в МС. В интервю за "Монитор" той е лаконичен, че когато БПЦ е единна и здрава, единна и здрава е и държавата.

Църквата трябва да обърне внимание на проблемите, които вълнуват хората днес, защото за 20 години животът им се промени тотално. Църквата може да бъде спасителният кораб, който да ни помогне в тези трудни времена. 

Коментари 15
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

15 коментара
 
Сержант обяснява на новобранците: - Ако камък бъде хвърлен нагоре, то той ще падне на земята. Това се дължи на земното притегляне. Новобранец: - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Любимката на шеф Ангелов си тръгна от Hell's Kitchen

Любимката на шеф Ангелов си тръгна от Hell's Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Брокерката Симона напусна надпреварата на крачка от черните куртки

Българчетата са първи в Европа по алкохол, цигари и канабис

Българчетата са първи в Европа по алкохол, цигари и канабис

България Преди 6 часа

Това сочи доклад на ООН за здравословното поведение на децата в училищна възраст

Две комисии подкрепиха законопроекта за рекламата на хазарта, браншът с остра реакция

Две комисии подкрепиха законопроекта за рекламата на хазарта, браншът с остра реакция

България Преди 7 часа

Според Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори ограничаването на рекламата ще доведе до ръст на залози в нелегални сайтове и обекти

Полша предупреди Русия, че ще загуби войната с НАТО

Полша предупреди Русия, че ще загуби войната с НАТО

Свят Преди 7 часа

Шикорски: Единствената надежда на Путин е нашата липса на решителност

Румен Радев настоя за ясна стратегия за българската енергетика

Румен Радев настоя за ясна стратегия за българската енергетика

България Преди 8 часа

Радев: Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България

Починa театралният режисьор Александър Илиев

Починa театралният режисьор Александър Илиев

България Преди 8 часа

Режисьорският му дебют е с „Адвокатът Пиер Патлен” във Видинския театър през 1986 г.

ММС не дава „Септември“ и „Юнак“ на Столична община

ММС не дава „Септември“ и „Юнак“ на Столична община

България Преди 9 часа

Министерство на младежта и спорта не е било уведомено

Електроразпределителна мрежа

Само в Унгария са плащали по-ниски цените на ток от нас за второто полугодие на 2023 година

България Преди 9 часа

Битовите сметки за електричество и газ в ЕС са намалели в сравнение с периода през 2022 г.

Бременна ли е отново Кайли Дженър?

Бременна ли е отново Кайли Дженър?

Любопитно Преди 9 часа

Спекулациите започнаха да набират скорост заради нейна снимка

Съд отмени присъдата на Харви Уайнстийн

Съд отмени присъдата на Харви Уайнстийн

Свят Преди 9 часа

В решението си съдиите се позовават на грешки в начина, по който е бил проведен процесът

о

Пеещите фонтани в Пловдив отново работят (ВИДЕО)

България Преди 10 часа

Музикално-светлинното шоу продължава 30 минути

Новите AI телевизори са тук, готови за спортното лято

Новите AI телевизори са тук, готови за спортното лято

Любопитно Преди 10 часа

Изкуственият интелект ще направи картината още по-красива и реалистична

НС одобри 250 млн. лева ежегодно за „Мини Марица Изток“

НС одобри 250 млн. лева ежегодно за „Мини Марица Изток“

България Преди 10 часа

В мотивите е посочено драстичното намаление на електропроизводството от въглищни мощности