Б ългарските политици имат златния шанс с избора на главен съдебен инспектор и на председател на Върховния касационен съд да не направят скандал, заяви Росен Плевнелиев в коментар на днешния критичен доклад на Европейската комисия (ЕК).
"Покажете воля за промяна. ЕК го написа, българският народ го показа". С този призив към политиците се обърна българският президент от ефира на Нова ТВ, в интервю по повод изминалите две години от встъпването му в длъжност.
Според него е крайно време да се научим да четем докладите, без да ги политизираме. Те показват проблема, а не виновния, подчерта Плевнелиев.
"Същото направиха и българските граждани. През 2013 г. те посочиха проблемите. Сега въпросът вече е много ясен. Необходимо е отговорно отношение от политическата класа и резултати, ясен напредък и конкретен план за това как да подобрим, а не да политизираме", добави държавният глава.
Според него, за да покаже България голям напредък политиците трябва да спрат да се месят в съдебната система. На второ място той обърна внимание, че назначенията в правосъдието са много важни, за да няма съмнение в процедурите и интегритета на кандидатите.
Той уточни, че поддържа връзка с премиера Орешарски и че обсъжда с него въпроси, които интересуват президентската институция на всеки две седмици. Плевнелиев обаче изрази притеснение от липсата на коалиционно споразумение между управляващите партии. По думите му така не е ясно кой носи отговорност и каква е тежестта и формулата на управление.
Президентът отхвърли съмненията, че не се е еманципирал от Бойко Борисов. "Никога не съм имал притеснения, че съм в сянката на Бойко Борисов. Отношенията ни винаги са били много прями, коректни и мъжки."
Плевнелиев коментира и нападките за отсъствието на първата дама от президентския протокол, като каза, че съпругата му е посветена майка, която дава пример за скромност. Атаките той отдаде на пропагандната машина, работила срещу него около избора му.
Той отхвърли и обвиненията, че е обезличил президентската институция, изтъквайки поведението си по време на февруарските протести, когато е излязъл сред хората и е поел отговорност.
Като своя най-голяма грешка досега президентът открои даденото съгласие председателят на ДАНС да се избира от Парламента. Плевнелиев подчерта, че не е бил предварително информиран за избора на Пеевски и обясни, че е приел да се промени процедурата подобно на тази за избор на Главен прокурор, одобрена от ЕК.
От друга гледна точка тази грешка на държавния глава се оказа полезна, защото показа истинските мотиви на управляващите, допълни Плевнелиев.
Той отхвърли обвиненията към самия него, че е обвързан с медийна групировка и икономически кръг. Нападки към президента имаше и от страна на работодателски организации, че той фаворизира Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ) в България.
"Така както Станишев и Местан назначиха Делян Пеевски за шеф на ДАНС, аз съм назначил цяло правителство. Посочете ми един от членовете на служебния кабинет, за който нося отговорност, който да е член на една или друга група. Никой не ми е влияел. Никого не съм питал", категоричен беше президентът.
Служебното правителство свърши добре своята работа. Това, че имаше на 11 и 12 май проблем в Костинброд – имаме прокуратура и съд. Нека да се види, но е важно да се знае истината. Кой е имал интерес да манипулира изборите, посочете го, поиска Плевнелиев. На въпроса "Кой?" да отговорят прокуратурата и съдът, добави той.
Във връзка със последните скандали с подслушване президентът заяви, че няма никакъв смисъл да се свиква Консултативният съвет по националния сигурност (КСНС).
"Това, което е необходимо е не да се свиква КСНС, а да се носи отговорност. Ако свикаме КСНС, на база на какви факти? Имаше ли закон, имаше ли реформа – да. Знае ли се кой носи отговорност – категорично. Ако има скандал, моля носете отговорност", заяви Плевнелиев. И добави: "Има изявление на вътрешния министър, че не се подслушва незаконно. Ако се окаже, че е имало незаконно подслушване, трябва да се носи отговорност."
Пълен запис от разговора с държавния глава можете да видите тук:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!