"Даеш" ("Ислямската държава" - бел.ред.) може и да претендира, че води свещена война в името на исляма, но самопровъзгласеният халифат е също толкова уязвим за дълбоко вкоренената в региона корупция, колкото и светските режими в Ирак и Сирия, които прогони.
Това коментира в материал по темата журналистката Ерика Соломон за в. "Файненшъл таймс":
Свидетелства на бивши бойци и служители на групировката показват, че и от двете страни на конфликта воюват
"армии от призраци"
Преди година правителството на Ирак заклейми дълбоката корупция в своята армия, твърдейки, че 50 000 "мъртви души" са взимали войнишки заплати, без реално да служат.
Според Омар (чието истинско име не се съобщава) - бунтовнически командир, воювал на страната на "Даеш" повече от година преди да избяга, същото се случвало и в лагера на джихадистите.
"Имате например фронтови командир (от "Даеш"), който подава молба за заплати за 250 души, но в действителност разполага само със 150.
Когато властите разкриха схемите, започнаха да изпращат финансови администратори да изплащат заплатите. После и чиновниците започнаха да се договарят с командирите за същите измами", разказва той.
Бивши бойци и служители, които са работили под управлението на "Даеш", често твърдят, че въпреки всички приказки на джихадистите за отхвърляне на практиките на светските правителства на Ирак и Сирия, собствените им служители често
имитират склонността на тези режими към бюрокрация. И към корупция
От управлението на селското стопанство до субсидиите за храните - навсякъде назначените от "Даеш" служители често възприемат същата система, разработена от управляващите партии в Сирия и Ирак, включително прекомерната употреба на папки и печати.
Според местни жители "Даеш" е възприела десетилетни практики, които са осигурявали лоялност чрез клиентелизъм. И колкото повече се разраства организацията, толкова повече зависи от служители и бойци, които
ценят финансовото възнаграждение повече от радикалната й идеология
В Сирия например някои от служителите, наети от "Даеш", са същите хора, които навремето са служили на режима на президента Башар ал Асад.
Абу Рашид, болничен аптекар от източния сирийски град Маядин (който е помолил "Файнаншъл таймс" да го наричат с фалшиво име заради неговата безопасност - бел.ред.), описва как се изненадал, когато "Даеш" назначили медик, уволнен от правителството на Асад.
Служителят, който бил обвинен в злоупотреба с държавни средства, изглежда изпробвал същата измама при джихадистите - изписал десетки фалшиви рецепти за лекарства и след като получил парите,
запалил пожар в аптеката, за да не го хванат
"Няма съмнение, че някои от служителите на тази власт я превръщат в нещо, което бихме определили като корумпирана, автократична система", коментира служител на западно разузнаване, който наблюдава групировката.
Дори и така обаче, разузнавателните служби твърдят, че "Даеш" толерира корупцията много по-малко от предишните режими. Относителната ефикасност и некорумпираност на групировката като цяло многократно се посочва от местните жители в превзетите от джихадистите територии като причина, поради която са готови да я толерират - отрезвяваща оценка за коалицията, на която се налага да работи с партньори като иракското правителство, за да победи "Даеш".
"Реалността е, че преди "Даеш" да поеме контрола над Мосул, властта вероятно е била много по-корумпирана. "Даеш" действат сурово срещу корупцията", отбелязва западният представител. Недостатъчно сурово според Абу Рашид.
Когато лидерите на "Даеш" разкрили медицинската измама, арестували служителя, обръснали му главата и брадата, за да го опозорят, и го накарали да започне
курс по изучаване на шариата за наказание
"Според собствените им закони трябваше да му отсекат ръката", казва той.
Сирийци и иракчани, живеещи под управлението на групировката, твърдят, че все повече усещат слаби места в системата, които според тях се дължат на нарастваща корупция.
Те посочват като пример разрастването на контрабандния трафик на хора от територията, контролирана от джихадистите, откакто ръководството забрани на населението да напуска повечето части на самопровъзгласения халифат.
Местните жители често подкупват бойците на "Даеш",
"за да си затварят очите" на контролно-пропускателните пунктове, което прави границите на "халифата" несигурни.
Корупционните скандали в "Даеш" са се превърнали в легенди сред бившите бойци, разказващи за емири, които прехвърлят цели състояния през границата в Турция, преди да изчезнат.
Бунтовническият командир, служил на "Даеш", твърди, че в неговия район в източната провинция Дейр аз Зур някакъв емир, известен като Абу Фатима ат Туниси, избягал с 25 000 долара от "закат" (вид данък). По думите му беглецът оставил послание до бившите си бойни другари в "Туитър": "Каква държава? Какъв халифат? Вие сте глупаци!".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!