Държавното ръководство на Кипър не разглежда вариант за излизане на страната от еврозоната, съобщи пред телевизия "Мега" Памбос Хараламбус, говорител на кипърския президент Никос Анастасиадис.
Хараламбус каза, че "ситуацията в страната в момента е толкова нестабилна, че с всяка изминала минута обстановката се променя и приближава страната към неконтролиран банкрут".
Председателят на парламента Янакис Омиру от своя страна не изключи възможността Кипър да потърси изход от кризата без помощта на партньорите от ЕС.Докато Европа ни задушава и заплашва, че Европейската централна банка ще блокира помощта за банките, и се опитва да пробута през задната врата идеята за въвеждане на данък върху депозитите, Кипър трябва да потърси възможности за решение извън европейските механизми, колкото и трудни да се окажат те, каза Омиру в интервю за "Мега", но изключи възможността за излизане на страната от ЕС.
Еврозоната ще реши проблемите си самостоятелно и
без участието на руски капитал,
заявил снощи пред германската телевизия "Феникс" председателят на Европейския парламент Мартин Шулц, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Много важно послание е, че членките на валутния съюз действат заедно и не се нуждаят от руския капитал, за да решат проблемите си", посочил Шулц.
По думите му е необходимо да се изпрати ясен сигнал, че страните от еврозоната ще търсят начини за излизане от кризата без участието на трети страни.
По-рано в разговор с кипърския президент Никос Анастасиадис германският канцлер Ангела Меркел заяви, че Никозия трябва да води преговори по условията за предоставяне на пакет от помощи на страната само с "тройката" международни кредитори - Европейската комисия, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ), припомня ИТАР-ТАСС.
Председателят на ЕП отбеляза също, че кризата в еврозоната, според него, не е икономическа, "а по-скоро политическа".
"Позициите на единната валута са силни. Слабото звено е управлението в сегашната кризисна ситуация във валутния съюз", каза Шулц.
Меркел обаче предупреди, че
търпението на европейските страни относно спасителния план за Кипър има граници
Германският канцлер заяви, че Кипър "не трябва да злоупотребява с търпението на партньорите от еврозоната".
Меркел разкритикувала Никозия, че "не е комуникирала с Тройката от няколко дни".
Германският външен министър Гидо Вестервеле изрази от своя страна "голямото си безпокойство" от положението в Кипър, което води до "парализиране на решенията на ЕС, а това не се харесва на никого"
Русия не е заинтересована от предложенията на Кипър и въпросът за предоставяне на държавен кредит не е обсъждан, заяви руският министър на финансите Антон Силуанов, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Силуанов изтъкна пред журналисти, че вчера са се състояли последните преговори с министъра на финансите на Кипър.
Преговорите приключиха,
категоричен бе той.
"Техните предложения бяха следните: да се създаде държавна компания с предаване на активите на газовите находища и да се предложи на руски инвеститори да влязат, да купят облигации с последващо влизане в акциите. Нашите инвеститори разгледаха въпроса и не проявиха интерес", посочи Силуанов.
Що се отнася до инвестиционния фонд, който планирали да създадат кипърците, той поясни, че "в този инвестиционен фонд те искат да предадат акциите на тази компания, на банките и други активи".
"Те ни предлагаха да влезем в тези банки. Но нито една наша търговска организация не изрази такова желание", допълни министърът.Въпросът да предоставяне на държавен кредит не е разгледан,
той като европейската страна установи пределен праг на дълга, над който те не трябва да достигат, а предоставянето на кредит би означавало да се прехвърли този праг, подчерта Силуанов.
Очакваме решение на Тройката, въз основа на което ще реагираме и ще вземе решение за нашето участие в част от преструктурирането на дълговете, каза той.
Кипърският финансов министър Михалис Сарис ще се върне у дома от Москва с празни ръце, след като след два дни кризисни преговори не успя да издейства подкрепа за продължаване срока на погасяване на заема или за евентуален нов кредит, отбелязва Ройтерс.
Самият Сарис заяви пред агенция АМНА преди завръщането си в Никозия, че Кипър не е искал от Русия нов кредит, а е представил предложения за инвестиции на руски фирми в кипърски компании или ценни книжа в замяна на бъдещи приходи от експлоатация на газови находища.
Той допълни, че "на срещите снощи с руския финансов министър Антон Силуанов му е бил даден отговор от руска страна, който не предвижда нищо, освен продължаване на сроковете и подобряване на условията за изплащане на първия руски кредит от 2,5 млрд. евро", отпуснат на Кипър през декември 2011 г.
Сарис подчерта, че на преговорите не е повдиган въпросът за нов руски заем, тъй като това би усложнило ситуацията с държавния дълг на Кипър.
Освен това Сарис категорично опроверга, че е правено предложение от руска страна за
влизане на Кипър в намиращия се под руско влияние Евразийски съюз
или за излизането на републиката от Европейския съюз или еврозоната.
Напротив, подчерта той, Русия се е отнасяла към Кипър по време на преговорите като към член на ЕС, който трябва преди всичко да реши проблемите за спасяване на своята икономика в рамките на ЕС.
Руските компании "Газпром" и "Роснефт" не са заинтересовани от предложението на Кипър за руски инвестиции в офшорните газови залежи на острова, съобщи по-рано днес пред журналисти източник от руското министерство на енергетиката.
Засега няма никакъв резултат, посочи той след преговорите, припомняйки за проблема за спорната с Турция територия. Отговаряйки на въпрос доколко са били конкретни цифрите и подготвените предложения, източникът отбеляза:
"Те (кипърците) предложиха да участват в търга, там по находището не е приключила сеизмичната проверка, тоест не се знае какво е то, трябва да се проучи дълбоко в перспектива".
"Рисковете са прекалено големи и качеството на балансите на кипърските банки буди съмнение, поради което е необходимо да се направи задълбочен анализ на тези активи", допълни Трофимова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!