Съгласно решението на общинския съвет на Белград в бъдеще част от Площада на Републиката ще носи това име. От самия площад тръгват улиците "Френска", "29 ноември", "Македонска" и "Братя Югович".
В център "Сава" се проведе възпоменателна среща в памет на Джинджич и неговото дело. На срещата присъства и посланикът на Сърбия и Черна гора в Мексико Весна Пешич.
Пешич изрази възмущението си, че държавните институции не са организирали възпоменателна церемония: "Зоран Джинджич бе убит като премиер на Сърбия. Годишнината от неговата смърт трябва да се отбележи от държавните институции, естествено и от партията, семейството, но не ми е ясно защо държавата не отбелязва официално годишнината."
На 12 март м.г. Зоран Джинджич бе прострелян с два куршума пред сградата на сръбското правителство. Малко по-късно той почина в болницата. Нападението беше извършено в 12,45 ч. местно време (13,45 ч. българско). Веднага след това вицепремиерът Небойша Чович предложи на временно изпълняващата длъжността президент на Сърбия Наташа Мичич да обяви извънредно положение на територията на цялата страна, което продължи 42 дни.
По-късно вечерта правителството излезе с комюнике в което съобщи, че Милорад Лукович-Легия, бивш командир на "баретите" в полицията, е в основата на атентата. Легия ръководи престъпна група, която се опита чрез убийството на премиера да предизвика хаос, беззаконие и страх в Сърбия, се казваше в комюникето на кабинета.
В рамките на операцията "Сабя", която започна веднага след убийството на Джинджич, бяха извикани общо 11 000 души на разпит, а близо 4000 души бяха задържани и бяха предмет на юридическо разследване.
Процесът срещу убийците на Зоран Джинджич започна на 22 декември миналата година. При засилени мерки за сигурност десетки заподозрени за убийството излязоха пред съда. Други 15 ще бъдат съдени задочно. Сред тях е и главният обвиняем, смятан за "мозъка" на атентата - Милорад Лукович-Легия. На 9 март т.г. стана ясно, че един от свидетелите на убийството на Джинджич е убит миналата седмица в Белград.