Благодарение на прецедента с главния прокурор съдебната система в момента е изцяло блокирана, обясни Сугарев мотивите си. Според него такава позиция на СДС се налага, защото партията носи определена вина за избора на този прокурор, а и "една национално отговорна политическа сила не би могла да си зарови главата в пясъка при такава ситуация".
На въпрос как е било прието предложението му на заседанието на Националния съвет Сугарев призна: "Не бих казал, че възторжено. Имаше известни дискусии по този повод, но в крайна сметка не беше подложено на гласуване." Открито против идеята му застанали Йордан Соколов, Димитър Абаджиев, Асен Агов.
Запитан дали ще продължи да бъде член на разширеното ръководство на СДС, Сугарев заяви: "Откровено казано, ще си помисля. Може би би било разумно да продължа да бъда член на Националния съвет, най-малкото за да има някой, който да бъде на различно мнение от останалите."
Едвин Сугарев е в НС на СДС от квотата на 40-те членове, които се избират за тригодишен мандат пряко от Националната конференция. На синия форум миналия март той получи най-много от гласовете на делегатите, заедно с бившия премиер Филип Димитров.
На днешното си заседание Националният съвет на синята партия прие декларация, в която се казва, че искането на главния прокурор за сваляне на имунитета на депутата Никола Николов е "част от отдавна прилагания сценарий за дискредитиране на СДС". Практиката показва чисто политическия характер на една поредица от обвинения срещу лидери на ОДС, се казва още в декларацията. Опитите да бъде използвана прокуратурата за политическа разправа е недопустима употреба на институция, призвана да защитава закона, справедливостта и гражданските свободи, пише още в синята декларация.
Лидерът на партията Надежда Михайлова допълни, че СДС е против всяка намеса на политиката в съдебната система и против намеса на съдебната система в политиката. Този текст, залегнал и в декларация, според нея е отговор на искането на Сугарев, предаде БНР. Духът на декларацията дава знак, че СДС ще се противопостави части от съдебната система да бъдат използвани за политическа разправа и да бъдат включвани в политиката, обясни Михайлова.