Международния съд ще заседава до 11 декември и трябва да се произнесе във връзка с легитимността на независимостта на Косово, обявена през февруари.
Това бе поискано от Общото събрание на ООН, сезирано от Сърбия, която не признава независимостта на Косово и продължава да го разглежда като сръбска провинция.
Ще бъдат изслушани представители на 30 държави по въпроса дали смятат за законно обявяването на независимос.
Представителите на Сърбия и на Косово се изказаха днес и имаха думата за по три часа.
Другите страни ще имат възможност да изразят позицията си през следващите дни и всяка ще има думата 45 минути.
"Немислимо е да се подновят преговорите със Сърбия за бъдещето на Косово",
заяви пред съда косовският външен министър Скендер Хисени. "Това би имало крайно разрушително ефект и дори би могло да разпали нов конфликт в региона", предупреди той.
Хисени припомни, че бившият специален пратеник на ООН за Косово Марти Ахтисаари е препоръчал Косово да получи независимост и че планът му е бил подкрепен от ЕС, НАТО и генералния секретар на ООН.
Косовският министър допълни, че "въпреки трудностите в миналото и страданията на народа на Косово", страната се стреми да поддържа "добросъседски отношения със Сърбия". Той също така припомни "престъпленията срещу човечеството", извършени по време на войната в Косово (1998-1999 г.).
По-рано днес и сръбската страна представи тезата си - че едностранното обявяване на независимостта на Косово е
"предизвикателство срещу международния правов ред".
Сърбия е готова да продължи да търси компромисно решение с косовските албанци, заяви сръбският посланик във Франция Душан Батакович и определи позицията на Сърбия по косовския въпрос като "извънредно гъвкава".
Дипломатът е ръководител на сръбската делегация, представяща интересите на Сърбия пред Международния съд.
Сърбия твърди, че според резолюцията на ООН бъдещият статут на Косово е трябвало да бъде определен по пътя на преговорите и политическите решения. Но започналите през 2005 г. преговори за статута на Косово са били обречени на провал заради позицията на международния посредник Марти Ахтисаари и други негови колеги.
Дипломатът подчерта, че Сърбия осъжда всички престъпления, извършени в Косово от сърби. "Смятаме, че всеки, който е извършил престъпление, трябва да застане пред съда", заяви Батакович, като подчерта, че в Сърбия има подведени под отговорност полицаи и военни за престъпления, извършени в Косово.
Той напомни, че албанските бунтовници от Армията за освобождение на Косово (АОК) също са извършвали престъпления срещу сърби, роми и "нелоялни" албанци.
"Не чухме нищо ново", коментира пред репортери косовският външен министър Скендер Хисени.
Един от сръбските адвокати предупреди, че ако решението на съда бъде възприето като
отслабване на принципите на териториалната цялост на държавите,
"това ще бъде източник на значителни опасения" за други страни, изправени пред сепаратистки движения.
Косовските представители обаче твърдят, че Косово никога не било част от Сърбия.
От днес до 11 декември съдът в Хага ще изслуша общо 30 държави по въпроса дали смятат за законно обявяването на независимост от страна на бившата сръбска провинция.
Досега независимостта на Косово е призната от 48 държави, включително САЩ и 22 от 27-те страни-членки на ЕС, между които и България.