Министърът на външните работи Румяна Желева заяви, че българското външно министерство (MFA.bg) прави всичко възможно да защити интересите на България по двата казуса с имоти в Германия, свързани по думите й с поемане на тежки финансови ангажименти.
Поводът за изявлението й е решение на немски съд, с което България е осъдена до края на декември тази година да изплати 10,5 млн. евро на наследниците на имот в центъра на Берлин.
Желева разговаря днес с бившия посланик в Германия Меглена Плугчиева, сега депутат от "Коалиция за България".
Миналата седмица депутатът Димитър Чукарски във времето за парламентарен контрол постави въпроса за делото "Томас Вит" и за преотдаването на част от българския посолски комплекс на лице, което направило хотел в Берлин.
Делото срещу България, заведено от Томас Вит, е за сграда на берлинската “Фридрихщрасе” 62. Имотът е дарен на българската държава по времето на ГДР, точно преди да бъде национализиран.
От 1951 г. до 1990 г. сградата е била използвана за българското търговско представителство. Фамилията Вит я реституира през 1994 г.
Междувременно обаче българската държава я отдава под наем на "Дрезднер банк" и продължава да взема наемите от нея до 2004 г.
Последният договор за наем е от 2000 г. срещу сумата от приблизително 90 хил. евро.
В края на 2008 г., след решението на първата съдебна инстанция в полза на наследниците, кабинетът Станишев отпусна 1 млн. лева за адвокатска защита за обжалване.
На специална пресконференция вчера Плугчиева отхвърли обвиненията, че действието или бездействието й като посланик е довело до решението на германския съд.
Тя съобщи, че по нейно настояване сумите от наема са събирани в специална сметка, за да може, ако се стигне до този неблагоприятен резултат за българската държава, да не се налага да се вадят суми от бюджета. По думите й е потърсена и най-добрата адвокатска защита.
Във връзка с друг случай Меглена Плугчиева посочи, че една част от посолството в Германия е превърната в частен хотел, което поставя под въпрос зачитането на дипломатическия статут на сградата и създава риск за сигурността на посолството.
Бившият ни посланик обясни, че договорът за ползване на площи от сградния комплекс на посолството е сключен с Кубрат Панев през 1995 г. за срок от 10 години без право на прекратяване и с възможност за удължаване.
Плугчиева посочи, че заради спад на клиентелата Панев е предложил прекратяване на договора с искане държавата да му изплати 30 хил. евро за направени подобрения, за което не е предоставил съответните документи.
Според Плугчиева за този случай трябва да се търси отговорност от тогавашния посланик и от ръководство на МВнР по времето, когато е сключен договорът за ползване на части от посолството.
Желева съобщи днес, че
представители на министерството ще преговарят
с ищеца по делото Томас Вит, със съда в Берлин, за разсрочване на изплащането на сумите, защото няма възможност да бъдат платени сега.
Чудя се колко министри и посланици е имало и защо сега всички трябва да плащаме този финансов ангажимент, каза Желева.
Тя съобщи, че е подготвено решение на правителството и е създадена междуведомствена работна група между МВнР и Министерството на финансите за преговорите по разсрочване на плащането.
Меглена Плугчиева каза пред журналисти след срещата с Желева, че с министъра са изяснили всички отворени въпроси.
В отговор на друг въпрос преди срещата си със служителите на МВнР, Румяна Желева посочи, че днес се е срещнала с посланиците ни в САЩ и в Турция в рамките на рутинна процедура, за да бъдат изслушани.
Тя добави, че утре ще даде предложение за решение на Министерския съвет по двата случая, като отбеляза, че по тях имаше дисциплинарно производство във ведомството.