Към края на април 2009 г. са сключени договори по оперативните програми на стойност 2,4 млрд. лв.
Това каза днес вицепремиерът Меглена Плугчиева, която представи в Министерския съвет (МС) пред дипломати и журналисти едногодишната си работа.
За сравнение тя посочи, че към месец май 2008 г. сключените договори са били на стойност 93 млн. лв., като е имало сериозни проблеми с административния капацитет заради тежки и тромави процедури.
Усъвършенствани са контролните механизми, осъществени са редица законодателни промени в първичното и вторично законодателство, подобрено е взаимодействието и сътрудничеството с Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), ДАНС, Върховна касационна прокуратура, Агенция за държавни вземания и Агенция "ДФИ".
Сега усилията са насочени към ускоряване на плащанията и обучение на бенефициентите, отбеляза Плугчиева.
Вдигнати са авансовите плащания, за да може в условия на криза бенефициентите да бъдат максимално облекчени.
С чиста съвест мога да твърдя, че оставяме на следващото правителство напредък и добра основа за успешно продължение на работата по еврофондовете, каза Плугчиева в отговор на журналистически въпрос след представянето на отчета за изминалата година.
Едва ли можем да твърдим, че сме постигнали максимума, категорично не сме, защото цифрите не го показват, заяви Плугчиева и добави, че по-важно е да се види дали тези средства качествено и реално са използвани по предназначение и дали е постигнат най-добрият ефект.
Ако трябва да бъдем искрени не сме постигнали абсолютния максимум, далеч
сме от него и в същото време с горчивия опит, който натрупахме, си извадихме поуки за това, че не можем да нарушаваме правилата, отбеляза вицепремиерът.
Според нея ни пречат не само незнанието, а и неумението да работим в общност, да работим заедно за една обща цел.
Крайното децентрализиране на системата също е създала затруднения в координацията и контрола, добави вицепремиерът.
В отговор на въпрос Меглена Плугчиева отбеляза, че само 4% от всичките 3509 проекта по САПАРД, по данни на фонд "Земеделие" са били проблемни.
Тя посочи, че средствата, постъпили в България от Евросъюза от 2007 г. до края на април 2009 г. са 1,817 млрд. евро, а вноската на страната е била 843,6 млн. евро.
Това означава, че реално ползата за България е 973 млн. евро, отбеляза вицепремиерът.