Няма подписано споразумение между Министерството на здравеопазването и фармацевтичната компания "Ново Нордикс" за цената на инсулина.
Крум Касабов, представител на компанията за България, каза, че 65 хил. българи, болни от диабет, между които и много деца, поддържат живота си с техния инсулин.
Към него се обърнаха майки на деца болни от диабет с въпроса за сроковете, в които ще се реши проблемът.
Няколко майки и деца са пред министерството от сутринта в очакване на решението на спора.
Надявам се в рамките на следващата седмица да се намери вече окончателно решение и пациентите да се успокоят, заяви след среща с представители на Министерство на здравеопазването Касабов.
"По сега действащия закон ние трябваше да приемем цени от Португалия, но там нашите продукти са били изтеглени по същите причини, по които ще трябва да бъдат изтеглени и от България", посочи той.
"Затова ще трябва да ги даряваме", коментира по-лошия сценарий представителят на датската компания.
Предложението на фармацевтите е да се направи промяна в наредбата за случаите, когато има разлика между цените на отделните компании за лекарствата, които се реимбурсират на 100%.
По този начин препаратите, за които се оказва, че не са с най-ниска цена в групата, също ще могат да присъстват на българския пазар.
"Така пациентите ще могат да изберат и друго лечение, а не да сменят лекарствата си на всеки три месеца.
Това на практика е невъзможно, освен че е много по-скъпо”, коментира Касабов и допълни, че тази система на реимбурсация не е устойчива и налага на всеки три месеца промяна в лечението на пациентите.
Ако се окаже, че техните продукти няма да се реимбурсират, те ще са достъпни в аптеките, но пациентите, които до сега са ползвали инсулин на "Нова Нордиск”, ще трябва да си ги купуват по цена на дребно с голяма надценка.
Представителите на компанията, смятат че проблемът на 65 000 българи, които ползват техния инсулин ще се реши в рамките на следващата седмица.
Ако това не се случи, те ще дарят част от инсулина за преходен период.