Софийският апелативен съд (САС) е уважил протест на прокуратурата и е отменил определението на Софийския градски съд, с което бе прекратено съдебното производство срещу бившия премиер Сергей Станишев за изгубването на седем класифицирани документа, а делото бе върнато на прокурора, съобщиха от държавното обвинение.
С решението си апелативните съдии връщат делото на СГС за продължаване на съдопроизводствените действия по него.
В мотивите си съдът приема протеста за основателен по всички изтъкнати от прокурора аргументи. Посочено е, че СГС е прекратил съдебното производство напълно незаконосъобразно – при липса на каквато и да е процесуална предпоставка за това.
„Съдът не може да върне делото на прокурора, указвайки му да разсекрети определен документ, тъй като ако намира основания за това, то той може само да го стори… Никакви права на обвиняемия и защитниците не могат да бъдат нарушени в наказателния процес по силата единствено на факта, че който и да е документ е засекретен, защото, с оглед правилата в НПК, на тях следва да им бъде подсигурен безпрепятствен и неограничен достъп до материалите по делото заради съответните им процесуални качества. Спазването на правата на обвиняемия в съдебната фаза е ангажимент на съда,“ се посочва в определението на САС.
Сергей Станишев беше обвинен, че в периода 4 ноември 2005 г. – 27 юли 2009 г., период, в който беше премиер, е загубил седем документа с класифицирана информация.
Процесът беше спиран и връщан няколко пъти. Последното спиране се наложи заради имунитета на Станишев като евродепутат.
Делото беше възобновено, след като имунитетът на Станишев беше снет от Европейския парламент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!