П ремиерът Бойко Борисов заяви пред депутатите в парламента, че България не се готви за война с Русия и не е фронтова линия.
"На този етап няма от какво да се тревожите, водим балансирана политика", увери Борисов.
"В Баку се видяхме с Путин, здрависахме се, една дума не ми е казал, а вие се тревожите, че едва ли не война ще стане.
Какво ви кара да си мислите, че сме приели руснаците за врагове или нещо подобно", обърна се премиерът към народните представители по време на парламентарния блиц контрол.
"С никой не се караме, с никой няма да си обявяваме война. Думата фронтова линия не е изобщо използваема днес в парламента. Не мога да коментирам кой в Москва, Брюксел или Вашингтон какво е казал. По линия на НАТО имаме ангажименти, които ясно изпълняваме. Това са ангажименти потвърждавани и приети в българския парламент многократно. Не съм направил нищо различно от това", каза Борисов.
"Нищо не може да става тайно от българското общество и от българския парламент", каза още премиерът.
"Малко смъмрих военния и външния министри, защото тръгнаха след събитията,
след като се чу, че ще има танкове, тогава тръгнахме да обясняваме защо и как", мотивира се Борисов.
По думите му в подобни случаи трябва веднага да се явят в парламента и да обясняват от трибуната какви са ни ангажиментите. В същото време той заяви, че стои зад своите министри и зад казаното от тях.
"Тези 14 танка не биха могли да представляват заплаха. Това са рутинни учения, нормално е нашите военни да се учат и да познават западната техника", посочи премиерът.
Той отбеляза и "огромния натиск върху правителството за подмяна на въоръжението".
"България е от малкото страни, която не изпълнява задълженията си за 2% от БВП за въоръжение", каза още премиерът, но посочи, че след две-три години, когато имаме повече пари, ще превъоръжим авиацията. Борисов припомни, че България влиза в задължителната зона за подкрепа и защита на НАТО, "така че, ако, не дай Боже, ни се наложи, има кой да ни защити".
"Министърът на здравеопазването Петър Москов се е ангажирал да оттегли спорен законов текст за приватизация на болници
до постигане на консенсус по въпроса", съобщи още премиерът.
Той поясни, че тази сутрин, заедно с вицепремиера Ивайло Калфин и министър Москов са били на председателски съвет, на който са търсили подкрепа за реформите в тези сфери.
"Тъй като това се отнася за 10-15 години напред, търсим максимален парламентарен и обществен консенсус, и Москов пред всички пое ангажимент да изтегли този проектозакон, независимо, че има своите аргументи", заяви Борисов.
Той отбеляза, че в рамките на няколко години средствата в здравеопазването се качват с милиарди.
"Трябва да се скъси съдебният процес и да се направи промяна в закона, с която престъпниците веднага да понасят отговорност
за извършените престъпления", заяви още премиерът в рамките на парламентарния блиц контрол.
По думите му, ако се прави съдебна реформа, това трябва да е основната част на тази реформа.
"Години, десетилетия си говорим за хора с висящи дела и ето сега Сандански е най-ярък пример – човек с над 20 висящи дела, убива човек", мотивира се премиерът. По думите му същият проблем има и в митниците, и в КАТ – един, втори, трети акт, докато не мине давностният срок.
"Каква е превенцията на този, който кара без книжка", попита премиерът.
"Статистиката на МВР казва, че имаме по-голям процент разкриваемост, но крайният ефект – осъдителна присъда е 1-2%, всички са на свобода", коментира още Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!