Нн ните смени се отразяват зле на женската фертилност, като правят с 80 процента по-трудно зачеването, сочи най-ново британско проучване, цитирано от " Дейли Мейл".
Нощната работа причинява смущения в месечния цикъл на служителките. Смените в късните часове на денонощието са виновни и за повишен риск от помятания, твърдят още специалистите.
Проучването на екип учени от университета в Саутхамптън обхванало 100 хиляди жени.
При тези, които не работели редовна смяна,
случаите на смущения в месечния цикъл били с 20 процента по-чести.
Същото важало и за помятанията, които били констатирани в 30 процента от случаите.
А тези от анкетираните, които работели само нощни смени, в 80 на сто от случаите зачевали по-трудно от служителките, които се трудели в смесен режим.
Тези нежелателни последствия се наблюдават заради нарушения в биологичния часовник на работещите през нощта жени, изтъкват учените.
Те водят до смущения в производството на хормони, на телесната температура, на кръвното налягане и на сърдечния ритъм.
Въпреки че данните от изследванията са такива, д-р Лавери заяви, че е необходимо още време за проучвания и съветва дамите да не бързат да напускат работата си, тъй като не е сигурно, че това ще доведе до подобряване на тяхната фертилност.
Предишни изследвания и проучвания също са откривали връзка между женската фертилност и работата с нощни смени.
Световната здравна организация (СЗО) също е признала, че работата на смени може да увеличат риска от развитие на рак на гърдата при жените.
Кралският колеж на лекарите пък твърди, че работата на смени при жените може да доведе до преждевременно раждане, а и рискът бебетата да са недоносени също се увеличава.
Нощната работа влияе зле на женската фертилност
Смените в късните часове на денонощието повишават риска от помятания, твърдят специалисти
10 юли 2013, 20:54
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!