С лужителите губят част от съня си в професионални тревоги
Служителите губят средно час и четвърт от съня си, докато се въртят в леглото и не могат да заспят заради професионални тревоги, пише в. "Дейли експрес", позовавайки се на резултатите от проучване, направено във Великобритания сред 2000 души по поръчка на хотелската верига "Травълодж".
Основните притеснения, които не дават сън на трудещите се, са натоварването в работьяаата и страхът дали няма да я загубят.
Банкерите, учителите и медицинските сестри най-често имат проблеми със съня, породени от професионални тревоги. На другия полюс са главните мениджъри, които нямат подобни притеснения и се явяват на работа ободрени след средно 7,5 часа сън.
Данните от проучването показват още, че една пета от служителите са си взимали болнични след безсънна нощ заради тревоги в работата.
"Редовното недоспиване влияе изключително негативно върху здравето и изпълнението на служебните задължения. Техники за отпускане като медитация, дългите душове или вани преди лягане и избягването на кофеина могат да помогнат на служителите да се справят с проблема", казва Стив Уилямс от Института по изследване на съня в Единбург.
Но защо тялото ни има такава нужда от сън?
Учени смятат, че са открили отговора на този въпрос, съобщи Би Би Си.
Сънят ускорява деленето на клетки, които увеличават производстото на миелин. Известно е, че той защитава мрежата от неврони в мозъка.
Резултатите от ново изследване с мишки могат да хвърлят светлина върху ролята на съня за възстановяване на мозъка, както и за заболяванията от множествена склероза.
Д-р Киара Чирели и колегите й от университета на Уисконсин установили, че броят на произвеждащите миелин клетки - незрели олигодендроцити, се удвоил, докато гризачите спели.
Увеличението било най-забележимо по време на фаза на съня, която е свързана с мечтаене, известна е като бързо движение на очите и е командвана от гени.
Точно защо се нуждаем от сън е въпрос, който озадачава учените от векове. Очевидно е, че трябва да поспим, за да отпочинем и да може умът ни да функционира правилно.
Биолигичните процеси, свързани със съня, обаче се опознават едва отскоро.
"Дълго време експертите по съня фокусираха вниманието си върху различията в активността на нервните клетки, когато животни са будни или заспали“, заяви д-р Чирели.
"Сега е ясно, че начинът, по който други поддържащи клетки в нервната система функционират, значително се променя в зависимост от това дали животното е будно, или заспало", продължава специалистът.
"Получените резултати навеждат на мисълта, че недоспиването може да усили някои симптоми на множествената склероза - заболяване, което уврежда миелина.
При това заболяване имунната система атакува и унищожава миелиноната обвивка на нервите в главния и гръбначния мозък.
Нужни са допълнителни проучвания, за да се установи дали сънят, или недоспиването влияе върху симптомите на множествена склероза", отбеляза д-р Чирели.
Резултатите от изследването са публикувани в журнала Neuroscience.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!