14

Н ачалото на октомври беше кърваво за Ирак. Протестиращи в централната част на столицата Багдад бяха атакувани с брутална сила от силите за сигурност, след като демонстрациите поставиха премиера Адел Абдул Махди в критична ситуация за бъдещето на правителството му.

Една година след формирането на сегашния кабинет, иракските политици са изправени пред вълна от протести, продиктувани от лошите икономически условия в страната. Пета по залежи на петрол държава, Ирак има дефицит от близо 24 милиарда долара, а безработицата удари 25%. Използването на сила допълнително разгневи протестиращите.

Кървави протести в Ирак, жертви и стотици ранени

Нови жертви и полицейски час в Ирак

На 2 октомври анализатори и интелектуалци от всички движения и партийни цветове призоваха правителството да спре с използването на сила, след като предишната нощ бяха убити двама души, а десетки бяха ранени. Часове по-късно, протестите продължиха, а до 3 октомври вече има 13 жертви и стотици ранени, 40 от които членове на силите за сигурност. Междувременно, държавата потъна в тъмнина, след като властите спряха достъпа до интернет, а последните кадри, дошли от Ирак, показваха запалени гуми и скандиращи протестиращи, както и изстрели, идващи от полицията и членовете на милициите Хашд ал Шааби.

Кой седи зад протестите?

На първо време, трябва да се спомене, че това не е първата вълна от демонстрации, заляла Ирак през последните години. От 2016 г. насам има най-малко три подобни кризисни ситуации, като всички – включително сегашната – са провокирани от икономическата ситуация в страната и обвиненията в корупция и злоупотреба с власт. Като епицентър на протестите през последните години се счита Южен Ирак, който традиционно е бастион на всички правителства след падането на режима на Саддам Хюсеин през 2003 г.

Един от най-засегнатите градове е Басра, където въпреки мащабната петролна индустрия, местните хора често остават без достъп до електричество и чиста питейна вода. Главна причина за това е провалът на администрация при прилагане на нужни реформи и завършването на инфраструктурни проекти.

През последната година избухваха няколко пъти спонтанни протести, но утихваха бързо. Сунитските градове като Мосул или Тикрит като цяло не участват в демонстрациите, а за основна причина за това анализаторите посочват страха на местните да не бъдат определени за симпатизанти на Саддам или на джихадистката групитовка „Ислямска държава” , въпреки че и жителите на тези градове споделят същите несгоди като техните съграждани в Южен и Централен Ирак. Политическата реторика в страната често използва този мотив на обвинение в принадлежност към екстремистки групи, за да раздели протестния лагер на религиозна основа.

И все пак, сигнали за съпричастност има и извън Южен Ирак. Също така, демонстрациите този път ескалираха в Багдад, а не в Басра, което допълнително придаде тежест на ситуацията. Силите за сигурност не успяха да спрат протестиращите и се обърнаха към мощните проирански милиции Хашд ал Шааби, които от парламентарните избори през 2018 г. участват със своя партия в управлението на страната. Това изнерви демонстрантите, които на няколко места запалиха ирански знамена. Иран е един от най-важните търговски партньори на Ирак, а също така и страната с най-голямо влияние в днешен Ирак.

В Ирак има две теории за това как са организирани протестите. Според част от анализаторите, демонстрациите са спонтанни и нямат лидерство, тъй като младежите, съставляващи голяма част от недоволните, се страхуват исканията им да не бъдат яхнати от политически лидери. Според другата теория, протестиращите са организирани през Координационни комитети, съставени от академици, студенти, членове на младежки движения и кланови лидери. В случая, става дума за Координационните комитети, които задвижиха масовите протести в Ирак през февруари 2011 г.

Какви са исканията на протестиращите?

Основната част от исканията са свързани с подобряване на обществените услуги и жизнения стандарт. Въпреки че Ирак е в топ пет на страните с големина на петролните залежи, правителствата не успяват да се справят с разпределението на приходите от петролната индустрия. Тазгодишният бюджет на Ирак е от над 111 милиарда долара, но той е силно критикуван, че не отговаря на реалностите в страната. В момента безработицата е 25%, а дефицитът е от близо 24 милиарда долара.

Друга част от исканията са свързани с нелегалната търговия с оръжия, която застрашава сигурността на цивилните, колапсът на образователната система, честите отвличания в част от градовете, където има активност на „Ислямска държава” и местни мафиотски структури, и използването на религията като инструмент от властите. В процеса на засилване на демонстрациите се появиха и анти-ирански лозунги, свързани с намесата на Иран във вътрешната политика на Ирак. Пример е Басра, където много от услугите на местната администрация, зависят от Иран.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СБЛЪСЪЦИТЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ

Протести и сблъсъци в Ирак

Третата част от исканията са свързани с отстраняването на най-висшия военен командир в страната. Премиерът Адел Абдул Махди отстрани генерал Абдул Уахаб ал Саади от поста на ръководител на елитните контратерористични звена и го назначи в Министерството на отбраната без да бъде дадено обяснение за промяната. Ал Саади и контратерористичните сили седяха в основата на американската коалиция за изтласкването на „Ислямска държава” от иракските провинции. Решението за отстраняването на генерала създаде спекулации, че иракски политици подкрепени от Иран, не се чувстват комфортно с нарастващата популярност на военния командир.

Каква роля играят младите в Ирак?

Младежите имат основна роля в протестната вълна. Хаштагът #Nazel_akhod_haki (протестирам за своите права), организира демонстрации още на 1 октомври. Младите съставляват 20% от населението на Ирак, но безработицата е голяма: има над 1 милион безработни иракски младежи, а 80% от завършилите наскоро висшисти, са безработни. Междувременно, заради абсурдните политики на правителството, общо 10 000 фабрики и заводи бяха затворени, докато предоставяха близо половин милион работни места.

Как реагира политическият елит на протестите?

Важни политически играчи като Комунистическата партия и движението на духовника Муктада Садр отказаха да се присъединят към протестите, но призоваха за разследване на използването на сила от полицията и милициите.

Премиерът Абдул Махди също поиска разследване на смъртните случаи, но неговата популярност е много ударена предвид действията на властите със спирането на онлайн достъпа, обявяването на вечерен час и извънредно положение в част от страната. Премиерът също така отказа да заклейми решенията на силите за сигурност, наричайки ги „герои“. Демонстрантите бяха описани като „немирни демонстранти“, инфилтрирали тълпите с „лозунги, които са наказуеми по закон и заплашват социалния мир и ред“.

Най-вероятно политическата криза ще продължи по райони, включително в столицата Багдад.

Използването на брутална полицейска сила и намесването на проиранските милиции допълнително засили антиправителствените настроения. Основното искане прерасна в премахване на сегашния кабинет и установяване на временно правителство под егидата на ООН. За момента политическия елит в лицето на премиера, не дава признаци да се съобрази с исканията на улицата.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 14
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

14 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Маргарита и Кристиян на крачка от елиминацията в “Един за друг”

Маргарита и Кристиян на крачка от елиминацията в “Един за друг”

Любопитно Преди 4 часа

Те завършиха със седмичен бюджет от 0 лева за втори път този сезон

Арестуваха финландски депутат заради стрелба

Арестуваха финландски депутат заради стрелба

Свят Преди 6 часа

Заподозреният Тимо Ворнанен влязъл в словесен спор със свой колега

Градушката в Сливенско уби бебе картал

Градушката в Сливенско уби бебе картал

България Преди 11 часа

Това съобщиха от природозащитната организация Фонд за дивата флора и фауна

Кацането неуспешно: Смущения на GPS сигнала осуетиха приземяването на самолет

Кацането неуспешно: Смущения на GPS сигнала осуетиха приземяването на самолет

Свят Преди 11 часа

Самолет, излетял от Хелзинки, не успя да кацне на естонското летище Тарту в петък вечерта

Олена Зеленска: Жертвите на изнасилвания, извършени от руски военни, ще получат обезщетения

Олена Зеленска: Жертвите на изнасилвания, извършени от руски военни, ще получат обезщетения

Свят Преди 11 часа

Първата дама подчертава, че жертвите на насилие не могат да чакат, докато конфликтът бъде разрешен

Ердоган към Рюте: Изборът на нов шеф на НАТО ще бъде направен със стратегическа мъдрост

Ердоган към Рюте: Изборът на нов шеф на НАТО ще бъде направен със стратегическа мъдрост

Свят Преди 12 часа

Ердоган и Рюте са обсъдили също ситуацията в ивицата Газа и войната в Украйна

Американското разузнаване: Путин вероятно не е наредил Навални да бъде убит

Американското разузнаване: Путин вероятно не е наредил Навални да бъде убит

Свят Преди 12 часа

47-годишният Навални беше най-яростният критик на Путин в Русия

Кремъл обяви, че ще продължи да развива взаимоотношения с Пекин

Кремъл обяви, че ще продължи да развива взаимоотношения с Пекин

Свят Преди 12 часа

Блинкен беше на посещение в Китай от сряда до петък

Украински дронове удариха две петролни рафинерии и военно летище в Русия

Украински дронове удариха две петролни рафинерии и военно летище в Русия

Свят Преди 12 часа

Нападението е било извършено от Службата за сигурност на Украйна

Руски съд пусна под домашен арест задържания журналист от Forbes

Руски съд пусна под домашен арест задържания журналист от Forbes

Свят Преди 12 часа

В петък беше съобщено, че Сергей Мингазов е арестуван по подозрения, че разпространява фалшива информация за руската армия

Мощно торнадо връхлетя централните части на САЩ (СНИМКИ/ВИДЕО)

Мощно торнадо връхлетя централните части на САЩ (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 13 часа

Стихията е причинила значителни щети, има и ранени

<p>Северна Корея с остро предупреждение към&nbsp;САЩ</p>

Северна Корея обвини САЩ в политизиране на въпроса с човешките права

Свят Преди 13 часа

Ще предприемем твърди и решителни стъпки в защита на своята неприкосновеност и сигурност в отговор на Вашингтон, заяви Пхенян

Силно земетресение край Япония

Силно земетресение край Япония

Свят Преди 13 часа

Няма издадено предупреждение за опасност от цунами

Иран: Екипажът на задържания кораб, свързан с Израел, ще бъде освободен

Иран: Екипажът на задържания кораб, свързан с Израел, ще бъде освободен

Свят Преди 14 часа

Иранският Корпус на гвардейците на Ислямската революция превзе контейнеровоза „Ем Ес Си Ариес“ с 25 души екипаж в Ормузкия проток на 13 април

Митовете, свързвани с работната етика на поколението Z

Митовете, свързвани с работната етика на поколението Z

Любопитно Преди 14 часа

Работодателите изпитват ужас от Gen Z, защото вярват на митове за тяхната работна етика, затова е удачно да разбием някои от тях