Тръмп не успява да спечели подкрепа за санкции върху Иран
Източник: iStock Photos/Getty Images
7

С АЩ обявиха, че връщат отпадналите след ядреното споразумение от 2015 санкции върху Иран, а държавният секретар Майк Помпео заплаши с „последствия“ членовете на ООН, които не сътрудничат за изпълнението на ограниченията.

Какво означава нормализирането на отношения между Израел и арабските страни

Американската администрация вероятно ще наложи и нови допълнителни санкции, докато страните, участвали в сключването на сделката през 2015, изразиха несъгласие с изявлението на САЩ. Китай, Русия, Франция, Германия и Великобритания смятат, че Вашингтон, който се изтегли от споразумението през 2018 като част от политиката на Тръмп, няма правомощия да възстанови санкциите срещу Иран или да санкционира държави, които ги пренебрегват.

Един малък град показва бъдещето на войната в Сирия

Междувременно Иран обеща „решителен отговор“ срещу САЩ и обеща да поддържа ядреното споразумение, ако останалите страни направят същото. 

Какво означава всичко това и защо Помпео е толкова яростен в думите си?

Седмици наред Вашингтон опитваше да привлече международна подкрепа за удължаване на наложеното от ООН оръжейно ембарго над Иран, което се очаква да изтече на 18 октомври тази година. Ако това ембарго не бъде продължено, предупреди Белият дом, администрацията на Тръмп заплаши да върне предишните санкции върху Техеран.

Това става сега.

Вместо подкрепа обаче, Тръмп среща неразбиране и дори явен отказ, включително от съюзнически държави. На 14 август американската резолюция за неограничено удължаване на ембаргото на ООН върху Иран, беше сериозно ударена.

Ужасяващо: Иран екзекутира 27-годишен борец

САЩ така или иначе нямаха шанс, защото Китай и Русия бяха готови да използват правото си на вето. Изявлението на Майк Помпео за възстановяване на санкциите на ООН беше публикувано в 20:00 ч. в събота, точно 30 дни след като Помпео уведоми съвета, че Иран не изпълнява задълженията си по ядрената сделка. Очаква се Министерството на финансите на САЩ и Държавният департамент да очертаят как страните членки на ООН, както и чуждестранните лица и бизнесът, ще бъдат наказани за нарушения на санкциите.

Тези събития изглежда са част от усилията на Тръмп да докаже пред избиратели си преди изборите през ноември, че може да изгражда стабилна и яростна външна политика. Но планът му е пълен с пробойни. 

Катар, например. Докато подслонява една от най-големите американски военни бази в Близкия изток, страната е най-важният икономически партньор на Иран, тъй като заедно разработват най-голямото газово поле в Персийския залив. Друг примера са Обединените арабски емирства, които съвсем наскоро подписаха сделка с Израел с посредничеството на САЩ. Тази година емирствата позволиха на ирански компании да подновят дейността си в Дубай, като почти всички рестрикции за придобиване на визи от ирански бизнесмени бяха отменени и все повече иранци купуват имоти в емирствата.

Оман, друг кандидат за подписване на споразумение с Израел, също има близки отношения с Техеран и служи като посредник на САЩ и Саудитска Арабия. Турция също, въпреки че спря да купува петрол и газ от Иран, продължава да поддържа сериозни търговски връзки с Техеран. Анкара продължава да настъпва срещу подкрепените от Вашингтон кюрдски сили в Сирия, без да срещне видими пречки за това.

Какво постигна Русия пет години след интервенцията в Сирия

Ирак, чиито годишен търговски обмен с Иран е на стойност от близо 12 милиарда долара, е зависим от иранския ток, водоснабдяване и природен газ, и позволява на спонсорирани от Техеран милиции да оперират свободно на иракска територия, дори в ущърб на суверенитета и иракските сили за сигурност. Въпреки публичните изяви на премиера Мустафа ал Казими, в които той негодува срещу иранското присъствие в Ирак, Багдад няма алтернатива тъй като Иран е жизненоважен за иракската икономика. 

Това са само част от примерите за страни, които по една или друга причина са принудени да поддържат отношения с Иран през последните години. Означава ли това, че те ще бъдат наказани, въпреки че са се доказали и като добри съюзници на Вашингтон?

Ще изтегли ли Вашингтон силите си от Оман или Катар като сигнал за несъгласие? 

Китай и Русия ще продължават да подкрепят икономиката на Иран, който обръща все по-често поглед към тях с идеята да заобиколи санкциите. Китай намали съществено закупуването на петрол от Техеран, но в рамките на проекта си „Един път, един пояс“, Пекин договаря ексклузивни условия в рамките на икономическо споразумение, което ще вкара над 400 милиарда китайски инвестиции в Иран през следващите 25 години в замяна на сериозно намалени цени на петрола.

Москва няма дори малко желание да се съобразява с Тръмп, особено в момент, когато САЩ се изтегля от Близкия изток. В изявление на 20 септември, руското външно министерство заяви, че инициативите на САЩ са „нелегитимни“. Трудно е да си представим как Тръмп ще съгласува нови санкции с изявлението си от миналата седмица, че ще сключи "сериозна сделка" с Иран, ако бъде преизбран. Историята учи, че всеки опит да се намери дори малко логика във външната политика на Тръмп, завършва с някоя оставка в екипа му.

Американският лидер подготвя явяването си на изборите през ноември със заплахи в Туитър, докато в същото време изтегля американските сили и прави отстъпки пред дългогодишни врагове на САЩ. Тези нелогични стъпки във външната политика объркват американските съюзници и радват противниците. Примерът с липсата на реакция отвъд изявленията, след като сирийският режим извърши поредни химически атаки през 2017 и 2018, е показателен.

Северна Корея, която има сериозни връзки с Асад и Иран, не само беше пощадена от „гнева“ на Тръмп, но лидерът на страната дори получи международното признание, за което се бори толкова време, благодарение на отразените в цял свят срещи с Тръмп. Междувременно, Иран продължава да напредва в Близкия изток и отдавна се е превърнал в основна сила, не без помощта на ядрената сделка, която отпуши милиарди долари, инвестирани в геополитическите проекти на Техеран.

По тази тема Помпео и хората около него имат право. Но в желанието си да бъде взет насериозно, Тръмп отвори фронт с европейските партньори на САЩ, което кара Иран да изглежда като хладнокръвна и разумна регионална сила. 

Приключи ли ерата 11 септември

Усилията, подкрепени – и най-вероятно вдъхновени – от израелския премиер Бенямин Нетаняху да бъде изграден регионален алианс срещу настъплението на Иран, също буксуват. Арабските страни от Залива успяват да наложат исканията си върху Тръмп като Саудитска Арабия е най-видният пример – страната не беше санкционирана по никакъв начин около убийството на Джамал Хашогджи или за неадекватните въздушни удари в Йемен.

Руски и американски военни се сблъскаха в Сирия

Емирствата, въпреки договорките с Израел и САЩ, също не изглеждат ентусиазирани да застанат начело на анти-ирански алианс, защото видяха, че Тръмп е нерешителен, когато става дума за действия извън Туитър. Дори да са решили да действат скрито и тихо на своя глава, арабските съюзници на САЩ изглежда са загубили респекта си към американския президент и очакват изборите преди да подкрепят или откажат участие в стъпки срещу Техеран.

Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Макрон опита да скрие луксозен часовник в ефир

Макрон опита да скрие луксозен часовник в ефир

Свят Преди 8 часа

Днес милиони французи излязоха на улиците, имаше и сблъсъци с полицията

Русия търси 400 000 наемни войници

Русия търси 400 000 наемни войници

Свят Преди 8 часа

Целта да се избегне втора вълна на мобилизация

Отмениха част от полетите на „Луфтханза“ през летище София

Отмениха част от полетите на „Луфтханза“ през летище София

България Преди 11 часа

Германия се готви за сериозни нарушения на транспорта

Полша ще получи поне 3,5 млрд. евро компенсации от ЕС заради Украйна

Полша ще получи поне 3,5 млрд. евро компенсации от ЕС заради Украйна

Свят Преди 12 часа

Варшава е един от най-големите поддръжници на Киев от началото на войната

Испанският премиер: Да се вслушаме в Китай за Украйна

Испанският премиер: Да се вслушаме в Китай за Украйна

Свят Преди 12 часа

Педро Санчес ще посети китайската столица Пекин

Три български кораба са задържани на пристанище в Констанца

Три български кораба са задържани на пристанище в Констанца

Свят Преди 13 часа

Общо на корабите има десет български моряци

Протестите във Франция срещу пенсионната реформа

Иран призова Франция: "Вслушайте се в гласа на своя народ и избягвайте насилието срещу него"

Свят Преди 13 часа

Иран призова Франция да говори със своя народ и да се вслушва в гласа му

ЕК одобри 109 млн. евро за българските земеделци заради войната в Украйна

ЕК одобри 109 млн. евро за българските земеделци заради войната в Украйна

България Преди 13 часа

Помощта няма да надвишава 250 000 евро на получател

Две модерни трафик-кули следят денонощно акваторията в родното Черноморие

Две модерни трафик-кули следят денонощно акваторията в родното Черноморие

Технологии Преди 14 часа

Модерни дигитални технологии гарантират максимална безопасност на корабоплаването и свеждат до минимум риска от екологични инциденти

<p>Радев за арест на Путин: Въпросът е безсмислен</p>

Радев за арест на Путин: Въпросът в момента е безсмислен

България Преди 14 часа

Радев: България няма да даде снаряди на Украйна

Медведев: Тогава Русия ще използва всички оръжия

Медведев: Тогава Русия ще използва всички оръжия

Свят Преди 14 часа

Медведев: Ако има нужда да се стигне до Киев, тогава трябва да се стигне до Киев

Красиви или не толкова: Кои са най-привлекателните зодии

Красиви или не толкова: Кои са най-привлекателните зодии

Любопитно Преди 14 часа

Вижте кои са най-красивите представители на зодиака

Ще успее ли опозицията в Турция да детронира Ердоган?

Ще успее ли опозицията в Турция да детронира Ердоган?

Свят Преди 15 часа

На изборите този май турският президент ще бъде изправен пред най-голямото предизвикателство в 20-годишното си управление

Нова Броудкастинг Груп и УНИЦЕФ България обявиха стратегическо партньорство

Нова Броудкастинг Груп и УНИЦЕФ България обявиха стратегическо партньорство

Любопитно Преди 15 часа

Меморандумът отразява ангажимента на двете страни в подкрепа на децата и техните семейства в България

<p>Певицата Мария след ареста на съпруга ѝ: Добре съм</p>

Попфолк певицата Мария след ареста на мъжа ѝ: Добре съм

България Преди 15 часа

Съдът наложи домашен арест на Мирослав Соколов заради закана за убийство и нанесена телесна повреда

Сенатор поиска Румъния да анексира част от Украйна

Сенатор поиска Румъния да анексира част от Украйна

Свят Преди 15 часа

Диана Сосоака неведнъж е била критикувана за връзките си с Русия