Р екордно високите температури в Белгия предизвикаха сериозни транспортни проблеми.
Настилката на редица магистрали, включително на най-оживената между Брюксел и Люксембург, се размекна и нагъна от горещината.
По тази причина е въведено допълнително ограничение на скоростта за движение, като максималната е 30 км/ч. Променено и разписанието на влаковете, които вече се движат на по-големи интервали.
В четвъртък в Белгия беше измерена най-високата температура от 1901 г. насам – 37 градуса. Властите съветват гражданите да не излизат навън по обед или поне да с шапки.
Темепературите в Западна Европа достигнаха до 40 градуса по Целзий, а
от ООН предупредиха, че горещите вълни ще стават все по-чести и по-интензивни, заради изменението на климата
и призоваха повече страни да създадат предупредителни системи, за да информират хората за опасностите.
В зоопарка в Берген, Холандия персоналът започна да изпълнява плановете при спешни случаи, като осигури лед за павианите, студени душове за слоновете и специален сладолед за лемурите.
Зоопаркът в Рим, Италия, също предлагаше специален сладолед на своите орангутани, които имаха възможност да избират между няколко вида от разхлаждащото лакомство.
Новините за жегите в западната част на континента не са никак добри.
Втора гореща вълна,която ще продължи най-малко девет дни, се очаква да навлезе в Испания в петък, а след това да се разпространи към Франция, Италия, Германия,
информира националната метеорологична служба на Испания. Очаква се температурите в понеделник да бъдат особено високи, достигайки до 44 градуса по Целзий в някои части на Испания, заради нахлуването на горещ въздух от Африка.
Екстремните жеги крият сериозни опасности за здравето, особено на възрастните хора, болните и най-малките.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!