Гръцкият министър на финансите Георгиос Папаконстантину приветства споразумението в еврозоната за условията по отпускане на помощ за Гърция, определяйки го като "много важно", но уточни, че страната му не е настоявала за задействане на механизма, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.
"Целта ни е да продължим да вземаме кредити от пазарите. правителството не е искало да бъде активирана структурата за помощ", заяви Папаконстантину след конференцията на министрите от Еврогрупата.
След края на срещата нейният председател - премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер, съобщи, че страните от Еврогрупата имат готовност да отпуснат на Гърция заеми за 30 млрд. евро през първата година на тригодишна програма за оказване на подкрепа на изпадналата в тежка финансова криза страна.
Сумата ще бъде осигурена на Атина, "ако се наложи", при лихвен процент от около 5%, доста по-нисък от сега искания от международни финансови пазари за отпускане на заеми за страната.
В осигуряването на тази сума ще участват всички държави в Еврогрупата.
Гръцкият министър отбеляза, че запълването на детайлите в рамката за спасителна помощ, договорена от лидерите в ЕС на 25 март, като лихвения процент при евентуално отпускане на средства на Гърция е просто "признаване на усилията на правителството" да намали дефицита.
В понеделник ще има нова среща на Еврогрупата, на която министрите на финансите ще доуточнят конкретни елементи от подкрепата на за Гърция като възможни лихвени проценти при отпускане на нови заеми и условията, които Атина трябва да изпълни.
Както Папаконстантину, така и гръцкият премиер Георгиос Папандреу, заявиха в отделни интервюта, че възприемат механизма на ЕС като "мрежа за безопасност".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!