Европейският съвет съгласува финансовите параметри на постоянния Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ), съобщи президентът на ЕС Херман ван Ромпой.
Общите активи на ЕСМ бяха утвърдени в размер на 700 млрд. евро, а непосредственият кредитен капитал ще съставлява 500 млрд. евро, посочи Ромпой.
"Частта от ЕСМ, която ще бъде под формата на налични пари, ще достигне 80 млрд. евро. Първите средства от тази част ще започнат да постъпват от юли 2013 г. и ще бъдат внасяни в продължение на пет години на ежегодни траншове", отбеляза той.
ЕСМ има за цел да осигури стабилността на финансовите основи на еврозоната.
Той ще
замести съществуващия в момента временен стабилизационен фонд
на ЕС, чиито финансови активи достигат 440 млрд. евро.
Ромпой заяви също, че възможното преразглеждане на условията на финансовата помощ, предоставена на Ирландия, ще се обсъжда след провеждане на тест за устойчивост на ирландските банки.
От своя страна председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу каза, че срещата на върха на ЕС няма да взема решение за отпускане на финансова помощ за Португалия.
Той изрази увереност, че страната може сама да изпълни програмата си за финансова стабилизация.
Когато цивилното население в Либия получи сигурност
и е защитено от заплахата да бъде атакувано, както и когато бъдат изпълнени условията на резолюция 1973/2011 на СС на ООН, военната операция ще бъде прекратена.
Това реши Европейският съвет относно кризата в Либия.
Съветът приема, че предприетите действия са допринесли за защитата на живота на цивилни хора и приветства ключовата роля на арабските страни, особено на Арабската лига, за намирането на политическо решение на кризата.
Държавните и правителствените ръководители на ЕС възобновяват призива си Муамар Кадафи да се оттегли незабавно от властта, за да позволи на Либия да премине бързо към промяна в посока на демокрация.
ЕС изразява готовността си да насърчи този диалог, включително и с т. нар. Преходен национален съвет, за да помогне на една нова Либия да изгради своите институции, в сътрудничество с ООН, Арабската лига и Африканския съюз.
Същевременно ЕС изразява готовност
да наложи допълнителни санкции,
включително и мерки, гарантиращи, че приходи от продажби на петрол няма да достигат до режима на Кадафи.
По повод промените в Египет, ЕС изразява задоволството си от референдума за конституционни промени, преминал в спокойна обстановка и го оценява като стъпка към по-отворена и демократична политическа система в страната.
Европейският съвет е дълбоко обезпокоен от събитията в Сирия, Йемен и Бахрейн, макар да отчита разликите във всяка от тези държави.
Съветът остро осъжда упражняването на насилие срещу демонстрантите и призовава страните да се ангажират със смислен и конструктивен диалог, без забавяне и предварителни условия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!