Ако искаме нещо добро да се случи с топлофикациите, цената на електроенергията трябва да е по-висока и сме готови да подкрепим комисията, ако такова решение бъде взето.
Това заяви Илия Николаев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България и изпълнителен директор на "Далкия Варна", предаде репортер на БГНЕС.
Илия Николаев взе участие в общественото обсъждане на доклада на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) относно корекции на цените на топлинна енергия и на електрическа енергия от комбинирано производство за втората година от регулаторния период на дружества от сектор "Топлоенергетика".
Той поиска нощната тарифа на електроенергията у нас да се увеличи поне с 10%.
Според него разликата в стойността на дневната и нощната енергия трябва да е по-малка и да е около 10-15%.
По думите му освен това не е нормално 40% от населението да се отоплява с електричество, когато в Западна Европа с електричество се отопляват 10%.
"Много често се сменят приоритетите -
имаше години, когато топлинната енергия беше значително по-евтина, хората търсеха топлофикационните услуги, след това цените започнаха да се приближават с електроенергията, хората започнаха да ползват електроенергия", каза той.
"Много страни имат стабилна дългосрочна политика по въпросите за топлофикациите, а в България това все още го няма", смята Николаев.
Повече топлофикационни дружества днес изказаха своите забележки към доклада на регулатора.
Изпълнителният директор на "Топлофикация София" Стоян Цветанов заяви, че дружеството няма да може да продаде заложените около 200 хил. мегаватчаса топлоенергия.
Ние анализирахме консумацията за последните 3-4 годни и считаме, че
няма да реализираме заложените количества енергия,
обясни той.
Дружеството не смята, че ще успее да реализира и заложените 930 хил. мегаватчаса електроенергия.
"Топлофикация София" няма съществени забележки по доклада.
Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев изрази надежда, че столичното топлофикационно дружество ще увеличи производството и продажбата на ел. енергия.
На открито заседание днес Държавната комисия за енергийно и водно регулиране разглежда проект на доклад за утвърждаване на цените в сектор "Електроенергетика".
Още в началото на тази година и трите електроразпределителни дружества поискаха различни увеличения на цените на тока. ЕВН, обслужваща Югоизточна България поиска повишение на цената на тока с 5 %, ЧЕЗ, която отговаря за снабдяването на Западна България настоя за 13 % увеличение, а от Е.ОН претендират за 14 % по-скъп ток.
В края на миналата седмица експерти на ДКЕВР излязоха с доклад, според който токът за бита ще поскъпне от 1 юли, но не с толкова, колкото искат от трите ЕРП-та.
Междувременно вокалистът на група "Сигнал" Йордан Караджов, който представи днес пред ДКЕВР официалната позиция на движение "Днес" апелира да не се допуска увеличение на цените на топлоенергията и електроенергията от 1 юли.
"В условията на икономическа криза, крайно обедняване и на растящи цени на горивата, храните и други стоки и услуги от първа необходимост,
дори и минимално увеличение на цената може да се окаже непосилно за хората.
Подобно решение ще влоши още повече финансовото състоянието на българските граждани", пише още в официалната позиция на движението.
Членовете на гражданската структура са категорични, че при решение на ДКЕВР за увеличение на цените от 1 юли ще организират активни граждански протести.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!