Ако от 1 октомври цената на природния газ бъде увеличена с около 9%, както прогнозира Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), то цената на синьото гориво за крайните потребители ще бъде с 6,7 на сто по-висока, коментираха за БТА от газоразпределителното дружество "Овергаз" (Overgas.bg).
Увеличението на цената за битовите клиенти, които се отопляват с природен газ, е по-малко от увеличението за "Булгаргаз", защото в цената за бита се включва и такса за разпределение, която остава същата. Така общото увеличение е по-малко, обясниха от "Овергаз".
Според изчисления на газоразпределителното дружество, дори и при това увеличение на цената на синьото гориво, то остава най-изгодния вариант за отопление през зимата.
При отопление на природен газ
цената ще се повиши от 11,2 стотинки на киловатчас до 11,9 стотинки на киловатчас.
Средната цена на електроенергията е 16,1 стотинки на киловатчас, отоплението на мазут струва 16,4 стотинки на киловатчас, а на нафта - 22,2 стотинки на киловатчас, сочат изчисленията на дружеството.
Цената на топлинната енергия е различна в различните градове и зависи от много фактори, така че е трудно да бъде сравнявана, посочиха експертите. В страната има 41 хил. домакинства, потребители на природен газ, сочат данните на "Овергаз".
Нормално е при увеличение на цената на природния газ с около 9 - 10%
повишението на цената на топлинната енергия да е с около 5 на сто
и това няма да предизвика неудобства за топлофикациите, коментира за БТА зам.-председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Валентин Терзийски.
Би трябвало да бъде променена и цената на енергията, произвеждана от когенерации, добави той. Не мисля, че повишението на цените на парното ще предизвика отлив на клиенти от услугата централно топлоснабдяване, заяви Терзийски. В градовете, където има изградени модерни инсталации за комбинирано производство, цената на енергията се движи в рамките на около
65 - 70 лв. за мегаватчас,
а едно повишаване с 5% ще бъде в рамките на около три лева над тази цена, изчисли той. Според Терзийски централното топлоснабдяване все още е доста по-конкурентно спрямо отоплението с електроенергия.
Въпросът е доколко и как нашите потребители ще се чувстват сигурни за предстоящия отоплителен сезон, защото цената на природния газ се регулира на тримесечия и предстои регулация и от 1 януари 2012 г. , коментира Валентин Терзийски.
Крайно време е да се премине на такъв регулаторен режим, при който
за целия отоплителен сезон да няма промяна в цената на природния газ,
за да могат и производителите, и потребителите на топлинна енергия да направят точна калкулация какво ще им струва потреблението, посочи Терзийски.
По отношение дълговете на топлофикационните дружества към "Булгаргаз" Валентин Терзийски посочи, че задълженията на дружествата в страната, без да се взема предвид столичната топлофикация, са в рамките на текущите един - два месеца. С изключение на "Топлофикация София" мисля, че няма дружество, чиито задължения към доставчика да надвишават 5 млн. лв., смята Терзийски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!