Цената на природния газ най-вероятно ще се увеличи от 1 октомври 2011 г., но не с двуцифрено число, както настоява "Булгаргаз".
Това прогнозира днес председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
Не сме получили окончателните данни на "Булгаргаз", но нашите очаквания са, че поисканото от дружеството увеличение в размер на близо 20% няма как да се случи, заяви Семерджиев.
По думите му това е така, защото могат да се намерят достатъчно резерви в ценообразуващите елементи и защото с механизмите, предвидени от самата наредба за определяне на цените, могат да се отложат някои приходи на "Булгаргаз", така че да няма резки промени в цената на природния газ.
Семерджиев посочи, че увеличение на цената ще има, защото се вземат предвид котировките на нефта на Средиземноморския пазар за девет месеца назад, а този период обхваща така наречената "либийска криза".
Продължава да важи правилото, че ако увеличението на цената на газа е с повече от пет процента, то ще бъде повишена и цената на парното, каза председателят на ДКЕВР.
Ще се използват възможностите на топлофикационните дружества цената на парното да не бъде повишавана.
Топлофикациите също са заинтересовани да няма повишение на цената, за да не намалява броя на топлофицираните жилища и да не се сменя вида отопление, посочи Семерджиев.
След издаването на изравнителните сметки за парно има заведени жалби от потребители основно срещу топлинните счетоводители, защото механизмът за определяне на сметките е сложен и хората не го разбират, каза още Семерджиев.
Той обаче посочи, че жалбите не са повече отколкото през миналата година.
Обмисля се преструктуриране на електроразпределителните дружества,
съобщи още Семерджиев. Целта е да бъде напълно спазен Третият либерализационен пакет на ЕК - тоест да бъдат разделени дейностите по разпределение и доставка на електроенергия.
Всички дейности, които дружествата са възложили на външни изпълнители, ще бъдат структурирани по нов напълно прозрачен начин, увери Семерджиев.
Той каза, електроразпределителните дружества ще обявяват обществени поръчки при възлагането на външни услуги, а разходите им за този вид дейности ще бъдат намалени.
Така според Семерджиев ще се увеличи ресурсът на дружествата за поддръжка на мрежата. Този механизъм за предоставяне на външни услуги и за оптимизиране на разходите ще олекоти и удара при евентуално ново увеличение на цените на тока през следващия регулационен период, коментира председателят на ДКЕВР.
Семерджиев констатира, че дружествата са предприели мерки и за по-бързо изкупуване на съоръжения, построени от бизнеса и присъединени към мрежата.
Сключени са и договори за изкупуване на енергия между НЕК и дружествата ЕВН и ЧЕЗ, предстои подписването на договор и между НЕК и Е.ОН, информира Семерджиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!