В о омента е трудно да се каже дали мерките, които правителството планира за справяне с кризата ще дадат резултат, така че да се избегне бюджетният дефицит в края на годината.
Това коментира в интервю за БНР Теодор Алърс - директорът от Световната банка, отговарящ за "Стратегиите и операциите в Европа и Централна Азия".
Той прогнозира, че разходите за 2009-а все пак ще са повече от приходите, макар и с малко.
Според Алърс новото правителство не би могло да избегне допълнителното 15 процентно орязване на харчовете, тъй като през първите шест месеца на годината е разходвано значително повече при свити приходи.
Под въпрос е и дали ще се съберат повече приходи през последните месеци на годината, тъй като бизнесът е в затруднение, и не е ясно какви налози ще плаща, обясни още той.
Алърс добави, че в момента по-важното е не да се мисли за промяна на данъци, а да се подобри работата на приходните агенции.
"Световната банка е готова да подкрепи България", заяви Флориан Фихтъл, постоянен представител на Банката за страната.
Вчера екипът на Световната банка представи изводите от последните изследвания на Банката за България, които се фокусират върху въпросите за отключване потенциала на страната за устойчиво икономическо възстановяване и ускорено изравняване на жизнените стандарти с тези в ЕС.
Фихтъл добави, че правителството е изправено пред уникална възможност да спре неоправданите разходи и да подобри отчетността и постигането на резултати от всички публични ведомства.
По неговите думи това е много важно, защото съществува необходимост от фискална консолидация, тъй като приходите не могат да бъдат увеличавани в условията на намаляваща икономическа активност.
Само чрез по-солидни, прозрачни и ефективни публични финанси и в процеса на възстановяване след рецесията, България може да продължи с изграждането на икономика, ориентирана към растеж, от който се възползват всички, и към производителни работни места, смята Фихтъл.
Като отговорен партньор Световната банка е решена да продължи да подпомага страната, като предоставя знания за най-добрите международни и Европейски практики, за се превърне България в силно развита срана членка на Европейския съюз.

Източник:
ЕПА/БГНЕС