Събираемостта на приходите в Националния осигурителен институт (НОИ) не е добра и до края на годината дефицитът ще достигне вероятно до 170-190 млн. лв.
Това прогнозира управителят на институцията Христина Митрева.
По думите й проблемът е, че този недостиг ще натовари допълнително републиканския бюджет.
Според Митрева няма опасност да се стигне до неизплащане на пенсиите, тъй като държавата е длъжна да покрива тези разходи.
В момента НОИ няма превишение на разходите.
Митрева уточни, че се разработва система за нов тип натоварване на персонала, но това няма да доведе до съкращения в системата.
Тя допълни, че няма информация кои са най-големите длъжници към НОИ.
Шефката на института е направила предложение регистрите на осигурителите, на осигурените, както и на сключените трудови договори, да се върнат към института, което ще даде възможност за осъществяване на по-стриктен контрол.
Митрева коментира, че до края на годината ще стане ясно как ще се осъществява индексацията на пенсиите. Дотогава ще има повече информация за размера на инфлацията и на средния осигурителен доход.
Митрева допълни, че за пръв път при индексацията на пенсиите ще се взема предвид и показателят за брутния вътрешен продукт на страната.
Нямаме друг избор, освен да направим реформите, посочи управителят на НОИ.
Според нея няма да има големи проблеми с новите изисквания за по-висок осигурителен стаж, тъй като хората ще имат право да "купуват" определени периоди.
Тя допълни, че навършилите възраст ще могат да се пенсионират и без стаж, но с намаление на парите с по 2,4% годишно.
Според Митрева част от промените за пенсионната система ще влязат в сила от 1 януари догодина. Новите правила за осигурителния стаж ще станат валидни от 1 юли 2011 г.
Управителят на НОИ участва във Варна в кръгла маса по проблемите на пенсионната реформа. По данни от началото на годината
около 28% от работещите са се осигурявали на минималния за страната доход,
каза вчера Митрева. Тя добави, че преди няколко години близо половината работещи са се осигурявали по този начин. През 2009 г. 24% от работещите са приели да бъдат осигурявани на минимална заплата.
Според Митрева има тенденция за намаляване на опитите от страна на работодатели и работници да укриват част от доходите.
За това са спомогнали и постоянните проверки, които НОИ извършва съвместно с НАП, посочи Митрева. Според нея най-много са укритите доходи и осигуряванията на минимална заплата в сферата на строителството, туризма, услугите и леката промишленост.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!