Ръководствата на Българската стопанска камара (БСК) и на Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ) призоваха политиците повече да не се занимават със скандали и да обърнат внимание на икономиката.
Ако икономиката не бъде управлявана, тя ще създава скандали, заяви на пресконференция председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.
В пресконференцията участваха представители на националнопредставителни работодателските организации, които представиха приоритетите си за 2011 г. в контекста на диалога им с националните институции.
Председателят на КРИБ Огнян Донев отбеляза, че българската икономика има нужда от спокойна среда и преследване на приоритети.
Изказването ми е такова най-вече заради изнервената ситуация от последните седмици, където икономически въпроси не са на дневен ред, допълни Донев.
Изпълнението на антикризисните мерки, темповете на усвояване на еврофондовете, разплащанията на държавата с бизнеса, както и това дали ще продължат реформите в администрацията, здравеопазване и пенсионната система, ще са сред основните притеснения на работодателите през тази година.
От деловите среди отчетоха, че за първи път се полагат значителни усилия в борбата с организираната престъпност.
Огнян Донев прогнозира, че тази година ще бъде годината на фалитите
Според него ще фалират фирми с разклатено икономическо здраве.
От КРИБ предложиха всички аптеки в страната да бъдат свързани с НАП, а от БСК поискаха това да стане за всички касови апарати.
Според Данев заложеният ръст на икономиката ни в енергийната стратегия на страната от 3,5% е недостатъчен и означава България постоянно да е на последно място в ЕС по редица показатели.
Ако България иска да догони страните от ЕС, трябва да има минимално 6% ръст през следващите 5 - 10 години, смята Данев. По прогнози на камарата тази година нови работни места ще има в някои от отраслите с ръст на износа. За две години броят на работните места в страната е намалял с 12,6%, отбеляза Данев.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) посочиха, че до голяма степен антикризисните мерки не са изпълнени и предложиха те да се актуализират. Посоката, според асоциацията, е към рязко подобряване на бизнессредата, разширяване на функциите на електронното правителство, таксите за бизнеса да се определят според разходите за администрирането им.
От стопанската камара отчетоха, че има сериозна
асиметрия в изпълнението на антикризисните мерки -
нещата, които не са изпълнени от правителството, са преди всичко мерки, предложени от бизнеса, каза Данев.
Той отбеляза, че не са изпълнени обещанията за изплащането на задълженията на общините към бизнеса, нито един миноритарен дял не е приватизиран, няма и търговия с емисии въглероден двуокиси, а данъчната ваканция не се е осъществила.
Основното притеснение на камарата е заради продължаващата влошена ликвидност в икономиката. Според разчети на БСК тази година ще бъдат усвоени само 10% от
средства на еврофондовете, с което няма да има сериозно увеличаване на темпа на усвояването им.
От БСК отчитат намаление на обществените поръчки с 50% и залитане те да се предоставят само на държавни и общински структури.
Сериозен проблем пред бизнеса според Българската търговско-промишлена палата (БТПП) е скоростта на предоставяне на услугите на бизнеса и специално по отношение на Търговския регистър, където процедурите са със забавяне до три седмици. По тази причина от БТПП предложиха, когато има забавяне, администрацията да използва аутсорсинга.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!