Дарената значителна сума е накарала изпълнителния директор тогава да отправи запитване до Бюрото за финансово разузнаване. Това е станало на 29 юни същата година, десетина дни след като управляващата партия изгуби изборите. Отговорът на разузнаването е бил, че фирмата "Ромент трейдинг" не фигурира като въвлечена в незаконна дейност, не се занимава с пране на мръсни парии с пари с престъпен произход.
На базата на този отговор Иван Костов прави следните изводи:
- Фирмата "Ромент трейдинг" не е свързана с лице, изгонено от няколко европейски държави, включително и заради пране на мръсни пари.
- Майкъл Чорни никога не е дарявал пари или други средства на фондация "Демокрация".
Затова бившият син лидер се усъмнява, че излизането му от дългото мълчание е предизвикало ответните реакции на бившите комунистически специални служби.
Заради публикацията в "Труд", коментирана в цялата преса днес, вчера НИС на СДС сформира комисия "за установяване на фактите по изнесените твърдения, че на 7 юни 2001 г. в сметка на фондация "Демокрация" са постъпили 200 хиляди щатски долара". Председател на комисията е главният секретар на синята партия Иван Г. Иванов, а в състава й влизат още зам.председателят Емануил Йорданов и Анжело Дренов, шеф на дирекция "Финансово-счетоводна" в централата на СДС.
Междувременно "Труд" продължава и днес темата си от вчера. "Чорни изпрати оригинала, Костов мълчи", обявява с големи червени букви на първата си страница вестникът. Изданието помества и факсимиле от оригиналния документ (който се пазел в сейф) за превод на 200 000 долара по сметка на фондация "Демокрация" от фирмата на Чорни "Ромент трейдинг".