Германската полиция разгони около 3000 души, които блокираха жп линия, за да препречат пътя на "най-радиоактивния влак в историята", както го нарекоха природозащитници.
Влакът, който превозваше ядрени отпадъци от Валон, северозападна Франция, стигна до дестинацията си - гара Даненберг, Германия.
Там контейнерите ще бъдат разтоварени и транспортирани с камион до хранилището за ядрени отпадъци Горлебен.
Отпадъците се връщат в Германия, след като са били преработени във Франция.
От "Грийнпийс" нарекоха композицията от 14 вагона със 123 тона радиоактивни отпадъци "най-радиоактивния влак в историята".
Oт природозащитната организация нарекоха влака "Чернобил на колела".
Според протестиращите влакът представлява не само пряка опасност за населението в случай на жп инцидент, но създава и дългосрочен риск за здравето.
Природозащитниците заявиха, че протестират не срещу влизането на влака в Германия, а срещу откарването на отпадъците в Горлебен, което според тях не е подходящо място за съхраняването им.
От френската атомна енергийна компания "Арева" заявиха, че влакът не е толкова радиоактивен, колкото предишния товар, изпратен за Германия, както и че товарът му е напълно обезопасен.
Цяла нощ полицията разчистваше релсите от насядали природозащитници
Хората, които отказваха да се подчинят, бяха изнесени на ръце от линията. Някои от протестиращите на жп линията демонстранти се опитаха да се върнат на релсите, откъдето бяха прогонени от полицията, но бяха арестувани.
Други протестиращи, отказали да се подчинят на полицейските заповеди, също бяха задържани и поставени под полицейско наблюдение в палатки, издигнати в съседна нива.
Според германската полиция това са най-големите протести на природозащитници срещу превозването на ядрени отпадъци, въпреки, че това е 12-ият подобен конвой от 1995 г.
Наскоро германското правителство гласува удължаване на живота на атомните електроцентрали в страната средно с 12 години след изтичане на настоящите им срокове на функциониране.
Проучвания на общественото мнение показаха, че по-голямата част от германците са против решението на властите. Миналата седмица
Европейската комисия предложи стандарти за крайното складиране на ядрени отпадъци.
Директивата ще задължи страните членки на ЕС, които искат да строят ядрени мощности, да разработят подробни планове кога и къде смятат да построят хранилища за крайно складиране на ядрените отпадъци, като гарантират най-високи стандарти за сигурност.
С директивата се забранява износът на ядрени отпадъци извън Европейския съюз за крайно складиране.
При разясненията около предлаганата директива бе посочено, че България има договор с Русия за преработка на отработено ядрено гориво, а това не се смята за износ на радиоактивни отпадъци извън Европейския съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!